Pınarhisarlı Kadınlar Obezite İle Mücadele Edecek

Pınarhisarlı Kadınlar Obezite İle Mücadele Edecek
Eklenme Tarihi: 15 Ağustos 2014 | Toplam Okunma: 2056
Pınarhisar’a bağlı belde ve köylerde obezite ile mücadele etmek için Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’nce hazırlanan “Obezite Kaderimiz Değildir” projesinin uygulama sözleşmesi Tekirdağ’da imzalandı.

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından açılan 2013-2014 Mali Destek Programları kapsamında hazırlanan “Obezite Kaderimiz Değildir” projesinin sözleşmesine Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Fatih Selvi ve TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin imza koydu. Proje ile Pınarhisar ilçesine bağlı beldeler ve tüm köylerde, obezite sorunu ve yatkınlığı olan, 15-49 yaş arası 70 kiloyu aşkın kadınların sağlıklı beslenme ve obezite konusunda bilinçlendirilmesi, hareketlendirilmesi, kırsal alanda sosyal yaşam seviyelerinin yükseltilmesi, bu kadınlara yönelik gezici eğitim ve sağlık hizmetleri sunarak, obez ve morbid obez olmalarının önüne geçip toplumla bütünleşmeleri amaçlanıyor. 

Proje kapsamında Pınarhisar ‘a bağlı köy ve beldelerde yaşayan 180 kadın öncelikle Kamu Hastaneler Birliği’nin desteğiyle kan tahlilleri yapılarak sağlık taramasından geçirilecek. Kadınlar beslenme ve egzersiz konusunda bilgilendirilecek ve çeşitli eğitimler verilecek. Pınarhisar ilçesine bağlı 13 köy ve 2 beldede belirlenen noktalara sabit fitness aletleri kurularak eğitimlerde sağlanan farkındalıkla köylerde bulunan kadınların spor faaliyetlerine katılımı sağlanarak obezite ile mücadele de önemli bir adım atılmış olacak. 

Toplam bütçesi 116.360 TL olan projenin(%90) 104.724 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak.   

FOTOĞRAFLAR

Pınarhisarlı Kadınlar Obezite İle Mücadele Edecek
  Yükleniyor...