Balabanköy’de Güneş Suya Dokunacak

Balabanköy’de Güneş Suya Dokunacak
Eklenme Tarihi: 21 Ağustos 2014 | Toplam Okunma: 2151
Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2014 Mali Destek Programları kapsamında destekleyeceği “Güneşin Suya Dokunuşu” projesinin uygulama sözleşmesi Tekirdağ’da imzalandı.

SS. Balabanköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından hazırlanan proje Küçük Ölçekli Altyapı programı kapsamında desteklenecek. 190 üyesi bulunan kooperatif üyeleri toplam 5.383 dekar alanda tarım yapıyor. Toplam alanın 3000 dekarı kuru tarım, 2.383 dekarı ise çeltik tarımı için kullanılıyor. Çeltik üretimi için gerekli olan suyu Balaban Deresi’nden karşılayan Kooperatif üyeleri yüksek elektrik maliyeti nedeniyle alternatif enerji kaynaklarına yöneldiler. “Güneşin Suya Dokunuşu” projesi ile sulama için gerekli olan enerjinin güneş enerjisinden elektrik üretimi ile karşılanmasıyla çiftçilerin karlılığı artacak ve verimlilikleri yükselecek. Proje kapsamında mevcut pompaların teknolojisi yenilenecek bu da elektrik tüketiminde % 40’ lık düşüş sağlayacak. 100 KW kapasiteli, güneş enerjisinden elektrik üretim tesisinin de kurulmasıyla beraber bölge çiftçisinin dekar başına sulama maliyetinin düşürülmesi hedefleniyor.

Uygulama süresi bir yıl olacak projenin toplam bütçesi 523.808 TL. Bu bütçenin %64,89’u (339.905TL) Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek.

FOTOĞRAFLAR

Balabanköy’de Güneş Suya Dokunacak
  Yükleniyor...