Balabanköy’de Güneş Suya Dokunacak

Balabanköy’de Güneş Suya Dokunacak
Eklenme Tarihi: 21 Ağustos 2014 | Toplam Okunma: 2286
Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2014 Mali Destek Programları kapsamında destekleyeceği “Güneşin Suya Dokunuşu” projesinin uygulama sözleşmesi Tekirdağ’da imzalandı.

SS. Balabanköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından hazırlanan proje Küçük Ölçekli Altyapı programı kapsamında desteklenecek. 190 üyesi bulunan kooperatif üyeleri toplam 5.383 dekar alanda tarım yapıyor. Toplam alanın 3000 dekarı kuru tarım, 2.383 dekarı ise çeltik tarımı için kullanılıyor. Çeltik üretimi için gerekli olan suyu Balaban Deresi’nden karşılayan Kooperatif üyeleri yüksek elektrik maliyeti nedeniyle alternatif enerji kaynaklarına yöneldiler. “Güneşin Suya Dokunuşu” projesi ile sulama için gerekli olan enerjinin güneş enerjisinden elektrik üretimi ile karşılanmasıyla çiftçilerin karlılığı artacak ve verimlilikleri yükselecek. Proje kapsamında mevcut pompaların teknolojisi yenilenecek bu da elektrik tüketiminde % 40’ lık düşüş sağlayacak. 100 KW kapasiteli, güneş enerjisinden elektrik üretim tesisinin de kurulmasıyla beraber bölge çiftçisinin dekar başına sulama maliyetinin düşürülmesi hedefleniyor.

Uygulama süresi bir yıl olacak projenin toplam bütçesi 523.808 TL. Bu bütçenin %64,89’u (339.905TL) Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek.

FOTOĞRAFLAR

Balabanköy’de Güneş Suya Dokunacak

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...