Balabanköy’de Güneş Suya Dokunacak

Balabanköy’de Güneş Suya Dokunacak
Eklenme Tarihi: 21 Ağustos 2014 | Toplam Okunma: 2034
Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2014 Mali Destek Programları kapsamında destekleyeceği “Güneşin Suya Dokunuşu” projesinin uygulama sözleşmesi Tekirdağ’da imzalandı.

SS. Balabanköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından hazırlanan proje Küçük Ölçekli Altyapı programı kapsamında desteklenecek. 190 üyesi bulunan kooperatif üyeleri toplam 5.383 dekar alanda tarım yapıyor. Toplam alanın 3000 dekarı kuru tarım, 2.383 dekarı ise çeltik tarımı için kullanılıyor. Çeltik üretimi için gerekli olan suyu Balaban Deresi’nden karşılayan Kooperatif üyeleri yüksek elektrik maliyeti nedeniyle alternatif enerji kaynaklarına yöneldiler. “Güneşin Suya Dokunuşu” projesi ile sulama için gerekli olan enerjinin güneş enerjisinden elektrik üretimi ile karşılanmasıyla çiftçilerin karlılığı artacak ve verimlilikleri yükselecek. Proje kapsamında mevcut pompaların teknolojisi yenilenecek bu da elektrik tüketiminde % 40’ lık düşüş sağlayacak. 100 KW kapasiteli, güneş enerjisinden elektrik üretim tesisinin de kurulmasıyla beraber bölge çiftçisinin dekar başına sulama maliyetinin düşürülmesi hedefleniyor.

Uygulama süresi bir yıl olacak projenin toplam bütçesi 523.808 TL. Bu bütçenin %64,89’u (339.905TL) Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek.

FOTOĞRAFLAR

Balabanköy’de Güneş Suya Dokunacak

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...