Trakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu 2014 Yılı 1.Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı

Trakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu 2014 Yılı 1.Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2014 | Toplam Okunma: 1860
Trakya Kalkınma Ajansı’nın danışma organı olarak görev yapan Ajans Kalkınma Kurulu, 2014 yılı ilk toplantısını 18 Eylül 2014 Perşembe günü Tekirdağ’da gerçekleştirdi. Saat 10:00 itibariyle saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hemen ardından başlayan toplantıda, Kalkınma kurulu üyeleri, Ajans Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Ajans çalışanları ve çok sayıda basın mensubu hazır bulundu.

Toplantı TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in açılış konuşması ile başladı. Kalkınma Kurulu’nun Trakya Bölgesi’nin kalkınma stratejilerinin belirlenmesinde önemli bir misyonu olduğunu hatırlatan Şahin, Ajans faaliyetlerinin bölge aktörleri tarafından yönlendirilmesi için üyelerin katılımcılığının önemine dikkat çekti. Konuşmasında Kalkınma Kurulu üyelerine kendini anlatan Şahin, toplantının hayırlara vesile olması dilekleriyle konuşmasını sona erdirdi.

Daha sonra Kalkınma Kurulu Başkanı Turhan Altıntel kurula hitap etti. Konuşmasında Kurulun bölge için önemine değinen Altıntel, toplantının içeriği hakkında bilgi verdi. Altıntel konuşmasında şunları söyledi:”Ajans kurulduğu günden bu yana bölgedeki projelere 65 milyon TL destek verdi. Eş finansman ile birlikte bu rakam çok daha üst boyutlara çıkıyor. Ayrıca önümüzdeki dönemde Edirne, Kırklareli, Tekirdağ’a güdümlü projelerle yaklaşık 15 milyon TL daha destek olacak. Ajansımız çalışmaları ile hazırladıkları raporlar ile bölgemize yatırım yapmak isteyen yatırımcılara yol gösteriyor. Ayrıca bu hafta Tekirdağ’da yapılacak olan Karadeniz Havzası Geleneksel El Sanatları ve Tatları Tanıtım Günleri etkinliği yapılacak ve bu organizasyona 6 ülkeden ve ülkemizden davetliler katılacak. Yine bu yılın Ekim ayı sonunda 5.Balkan ve Karadeniz Ülkeleri Kümelenme Günleri toplantısı yapılacak. Bu toplantıya 15 ülkeden ve yurt içinden davetliler katılacak. Kurulumuz Ajansımızın Yönetim Kurulu toplantılarında en üst düzeyde temsil ediliyor ancak oy hakkı bulunmuyor. Alınan kararlarda ne yazık ki Kalkınma Kurulu etkili olamıyor. Bu konuda Sayın Kalkınma Bakanımız ile istişarede bulunduk. Gaziantep’te yapılan Kalkınma Ajansları buluşmasında önerilerimizi ve eleştirilerimizi kendisine iletme fırsatı bulduk. Kendisi de kalkınma kurulu başkanının yönetim kurulunun oy hakkına sahip doğal üyesi olması konusundaki önerimizi not etti. Ajansın verdiği desteklerin paylaşımı konusunda da bir şeyler söylemek isterim. Bugüne kadar paylaşımdan üç ilimiz de yararlandı. Bundan sonra her ile daha dengeli bütçeler oluşturulacak ve kentlerimiz kendi içinde yarışarak bu bütçeden paylarını kullanacaklardır. Bugün yapacağımız toplantıya tüm katılımcılarımızın destek vermesini bekliyorum. Bugünkü çalışmamızda tüm kurul üyesi arkadaşlarıma başarılar diliyorum.”  

Toplantı Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in sunumu ile devam etti. Şahin, sunumunda Kurulun yeni üyelerine kurumu kısaca tanıttıktan sonra Ajansın faaliyetleri konusunda ayrıntılı bilgi verdi. Sunumunda üç ilde gerçekleştirilecek güdümlü projelere değinen Şahin özellikle Edirne’de hayata geçirilecek Tunca Nehri projesine ayrıntılı olarak değinerek katılımcılara projeden temsili bazı fotoğraflar gösterdi.                  

 Mahmut Şahin’in sunumunun akabinde Ajans desteklerinden yararlanan Emel Elektrik yöneticilerinden Gözde Emel ve Enez Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı Yasin Samuk söz aldı. Yararlanıcılar konuşmalarında proje fikirlerinin ortaya çıkmasından bitimine kadar olan süreçleri anlatarak tecrübelerini paylaştılar. 2014 yılı 1. Kalkınma Kurulu Toplantısı Eğitimci Ziya Baran’ın “Başarıyı Keşfedin” adlı eğitimi ile sona erdi.   

FOTOĞRAFLAR

Trakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu 2014 Yılı 1.Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı  Trakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu 2014 Yılı 1.Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...