Trakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu 2014 Yılı 1.Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı

Trakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu 2014 Yılı 1.Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2014 | Toplam Okunma: 2052
Trakya Kalkınma Ajansı’nın danışma organı olarak görev yapan Ajans Kalkınma Kurulu, 2014 yılı ilk toplantısını 18 Eylül 2014 Perşembe günü Tekirdağ’da gerçekleştirdi. Saat 10:00 itibariyle saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hemen ardından başlayan toplantıda, Kalkınma kurulu üyeleri, Ajans Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Ajans çalışanları ve çok sayıda basın mensubu hazır bulundu.

Toplantı TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in açılış konuşması ile başladı. Kalkınma Kurulu’nun Trakya Bölgesi’nin kalkınma stratejilerinin belirlenmesinde önemli bir misyonu olduğunu hatırlatan Şahin, Ajans faaliyetlerinin bölge aktörleri tarafından yönlendirilmesi için üyelerin katılımcılığının önemine dikkat çekti. Konuşmasında Kalkınma Kurulu üyelerine kendini anlatan Şahin, toplantının hayırlara vesile olması dilekleriyle konuşmasını sona erdirdi.

Daha sonra Kalkınma Kurulu Başkanı Turhan Altıntel kurula hitap etti. Konuşmasında Kurulun bölge için önemine değinen Altıntel, toplantının içeriği hakkında bilgi verdi. Altıntel konuşmasında şunları söyledi:”Ajans kurulduğu günden bu yana bölgedeki projelere 65 milyon TL destek verdi. Eş finansman ile birlikte bu rakam çok daha üst boyutlara çıkıyor. Ayrıca önümüzdeki dönemde Edirne, Kırklareli, Tekirdağ’a güdümlü projelerle yaklaşık 15 milyon TL daha destek olacak. Ajansımız çalışmaları ile hazırladıkları raporlar ile bölgemize yatırım yapmak isteyen yatırımcılara yol gösteriyor. Ayrıca bu hafta Tekirdağ’da yapılacak olan Karadeniz Havzası Geleneksel El Sanatları ve Tatları Tanıtım Günleri etkinliği yapılacak ve bu organizasyona 6 ülkeden ve ülkemizden davetliler katılacak. Yine bu yılın Ekim ayı sonunda 5.Balkan ve Karadeniz Ülkeleri Kümelenme Günleri toplantısı yapılacak. Bu toplantıya 15 ülkeden ve yurt içinden davetliler katılacak. Kurulumuz Ajansımızın Yönetim Kurulu toplantılarında en üst düzeyde temsil ediliyor ancak oy hakkı bulunmuyor. Alınan kararlarda ne yazık ki Kalkınma Kurulu etkili olamıyor. Bu konuda Sayın Kalkınma Bakanımız ile istişarede bulunduk. Gaziantep’te yapılan Kalkınma Ajansları buluşmasında önerilerimizi ve eleştirilerimizi kendisine iletme fırsatı bulduk. Kendisi de kalkınma kurulu başkanının yönetim kurulunun oy hakkına sahip doğal üyesi olması konusundaki önerimizi not etti. Ajansın verdiği desteklerin paylaşımı konusunda da bir şeyler söylemek isterim. Bugüne kadar paylaşımdan üç ilimiz de yararlandı. Bundan sonra her ile daha dengeli bütçeler oluşturulacak ve kentlerimiz kendi içinde yarışarak bu bütçeden paylarını kullanacaklardır. Bugün yapacağımız toplantıya tüm katılımcılarımızın destek vermesini bekliyorum. Bugünkü çalışmamızda tüm kurul üyesi arkadaşlarıma başarılar diliyorum.”  

Toplantı Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in sunumu ile devam etti. Şahin, sunumunda Kurulun yeni üyelerine kurumu kısaca tanıttıktan sonra Ajansın faaliyetleri konusunda ayrıntılı bilgi verdi. Sunumunda üç ilde gerçekleştirilecek güdümlü projelere değinen Şahin özellikle Edirne’de hayata geçirilecek Tunca Nehri projesine ayrıntılı olarak değinerek katılımcılara projeden temsili bazı fotoğraflar gösterdi.                  

 Mahmut Şahin’in sunumunun akabinde Ajans desteklerinden yararlanan Emel Elektrik yöneticilerinden Gözde Emel ve Enez Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı Yasin Samuk söz aldı. Yararlanıcılar konuşmalarında proje fikirlerinin ortaya çıkmasından bitimine kadar olan süreçleri anlatarak tecrübelerini paylaştılar. 2014 yılı 1. Kalkınma Kurulu Toplantısı Eğitimci Ziya Baran’ın “Başarıyı Keşfedin” adlı eğitimi ile sona erdi.   

FOTOĞRAFLAR

Trakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu 2014 Yılı 1.Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı  Trakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu 2014 Yılı 1.Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...