Tekirdağ Ticaret Borsası’nda Ayçiçeğinin Geleceği Konuşuldu

Tekirdağ Ticaret Borsası’nda Ayçiçeğinin Geleceği Konuşuldu
Eklenme Tarihi: 23 Eylül 2014 | Toplam Okunma: 2856
Türkiye’de ayçiçeği üretiminde en önde gelen illerden olan Tekirdağ’da Tekirdağ Ticaret Borsası tarafından, “Ayçiçeğinde Ürün Ticareti, Verim, Kalite Ve Destekleme Politikaları” paneli düzenlendi.

Panele konuşmacılar dışındaTekirdağ Vali Vekili Aydın Tetikoğlu, NKÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu, Öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet Başer, Tekirdağ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Baykut, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhami Özcan Aygun, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Tekirdağ Gıda Kontrol İl Müdürü İbrahim Halil Bakır, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve borsa üyeleri Hikmet Mutlu, Ergin Koçaş, Ahmet Fuat Uz, Mustafa Kambur, Cumhur Terek, Fırat Özmüş, Feyzullah Sugür, Sanlı Boz, tohum üreticileri, muhtarlar, çiftçi kuruluşları temsilcileri ve ayçiçeği üreticileri katıldılar.

Panelde açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sarı ayçiçeğinde beklenen verimin sağlandığı halde gerekli desteklemelerin yeterli olmadığını, ürün ticaretinde üreticinin mağdur edilmemesi gerektiğini belirtti.

Panelde Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Fadul Önemli ayçiçeği ekimi, gübre ve tohum ile ilgili geniş açıklamalarda bulundu. Ayçiçeğinde verimin dekar başına ölçülmesi gerektiğini ifade eden Önemli, “Bizim çiftçimiz ne bilgi ne de teknoloji bakımından diğer ülkelerden geride değildir. Ancak biz maalesef çok çalışkan çiftçiler değiliz. İlaçlı tohum kullanmak ya da tüm tarlayı ilaçlamak işin kolayına kaçmaktır ve verimi olumsuz etkiler. Toprağın cinsine göre tohum ekip sadece ihtiyaç duyulan alanda ilaçlama yapmak en doğrusudur,” diye konuştu.

Tekirdağ Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı; ayçiçeği üreticisinin girdi maliyetinin 1.400 TL olduğu sezonda 1.200 TL fiyat açıklanmasının çiftçiyi zor durumda bıraktığını belirtti. Ayrıca ayçiçeği üretiminin yetersiz olduğuna değinen Saygı, “Yağ ihtiyacımızın yüzde 45’ini ithal ediyoruz. Ayçiçeği için gerekli bilgi ve mekanizasyon bizde mevcut ancak çiftçimiz daha fazla destek aldığı, daha çok para kazanacağı ürüne yöneliyor. Girdi maliyetlerimiz yüksek, destekler dengesiz olunca üreticimiz yurtdışındaki rakipleriyle rekabet edemiyor,” açıklamasında bulundu. Ayrıca ayçiçeğinde doğru zamanda yapılacak tek sulamayla verimin yarı yarıya arttırılabileceğini öne süren Saygı, Trakya’da hâlihazırda %15 olan sulanabilir alanların %60’a çıkarılması gerektiğini savundu.

Oturuma verilen aranın ardından sırasıyla, Trakya Birlik Genel Müdürü Adnan Tekçe, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Mehmet Sığırcı ve Tekirdağ Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca konuşmalarını yaptılar.

Trakya Birlik Genel Müdürü Adnan Tekçe, kurumunun her zaman eleştirildiğini ancak gerçeklerin gözden kaçırıldığını belirtti. Tekçe, “Her şeye rağmen Türkiye yağ piyasasından hedeflediğimiz 350 bin 400 tonluk ayçiçeği alımını bu yıl gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Yağ oranlarına göre ton başına 1230TL ile 1415 TL arasında avans fiyatı belirledik. Bakanlığın belirlediği fiyat 1100 TL idi. Trakya Birlik olarak aynı zamanda ortağımız olan üreticimizi koruyabilmek için mücadelemizi sürdüreceğiz,” diye konuştu.

Panelde konuşan Tekirdağ Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca, Tekirdağ’da ayçiçeğinin durumunu özetledi. 2001-2013 yılları arası rakamları veren Sarıkoca, yıllar arasında ayçiçeği ekilen arazide % 3 artış olurken, elde edilen üründe %30’luk artışın meydana geldiğini açıkladı. Aynı şekilde 13 yılda desteklemelerin de yakşalık dört kat artış gösterdiğini ifade eden Sarıkoca, 13 yıllık verim ortalamasının dekar başına 220 kilogram olduğunu belirtti. Sarıkoca, ayçiçeği eken çiftçiye münavebeyi buğdayla değil yem bitkileriyle yapmalarını önerdi.

Panel, katılımcıların yönelttiği soruların panelistler tarafından cevaplanmasıyla son buldu.

 

FOTOĞRAFLAR

Tekirdağ Ticaret Borsası’nda Ayçiçeğinin Geleceği Konuşuldu

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...