Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim Han Ölüm Yeri Olan Yukarısırt Köyü’nde Anıldı

Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim Han Ölüm Yeri Olan Yukarısırt Köyü’nde Anıldı
Eklenme Tarihi: 23 Eylül 2014 | Toplam Okunma: 3169
Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim´in 494. ölüm yıl dönümü vesilesiyle iç organlarının gömülü olduğu Tekirdağ´ın Muratlı ilçesi Yukarısırt Mahallesinde tören düzenlendi.

Törene Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi, Tekirdağ Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Muratlı kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu, Tekirdağ Müftüsü Mahmut Gürlen, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, akademisyenler, kamu görevlileri ve vatandaşlar katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Tekirdağ Şubesi Başkanı Hüseyin Bayol, Yavuz Sultan Selim'i anma programının geleneksel hale gelmesini dileyerek, "İsteğimiz en kısa zamanda burada bir anıtın ve çevre düzenlemesinin yapılarak bu alanın halkımıza ve turizme açılmasıdır. Yine görevlerimizden olan, ecdadımızın hatıralarını yaşatmak, ecdadımıza sahip çıkmaktır. Onların bıraktığı ilimizdeki mirası bize teslim edildiği gibi eski haline getirerek korumak olmalıdır. Yavuz Sultan Selim Han'a Allah'tan rahmet diliyoruz" ifadelerine yer verdi.

Mevlid-i şerif okunmasının ardından Tekirdağ İl Müftüsü Mahmut Gürlen tarafından Yavuz Sultan Selim Han ruhuna dua yapıldı.

Yukarısırt Mahallesi'nde Yavuz Sultan Selim Han'ı anma programının düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise, "Yavuz Sultan Selim hükümdarlığı süresince her zaman tevazünün ve cesaretin sultanı olmuştur. Kazandığı zaferler ile devlet topraklarını üç katına çıkarmış, devlet hazinesini sonuna kadar doldurmuş ve kendisini her zaman halkının hizmetkârı olarak görmüştür" şeklinde konuştu. Tekirdağ Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik de kısa bir konuşma yaparak, törenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Halka verilen ikramlarla süren törende, akademisyen Doç. Dr. Volkan Ertürk Yavuz Sultan Selim'i anlattı. Tören mehter takımı gösterileri ile sona erdi.

FOTOĞRAFLAR

Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim Han Ölüm Yeri Olan Yukarısırt Köyü’nde Anıldı

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...