Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim Han Ölüm Yeri Olan Yukarısırt Köyü’nde Anıldı

Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim Han Ölüm Yeri Olan Yukarısırt Köyü’nde Anıldı
Eklenme Tarihi: 23 Eylül 2014 | Toplam Okunma: 2850
Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim´in 494. ölüm yıl dönümü vesilesiyle iç organlarının gömülü olduğu Tekirdağ´ın Muratlı ilçesi Yukarısırt Mahallesinde tören düzenlendi.

Törene Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi, Tekirdağ Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Muratlı kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu, Tekirdağ Müftüsü Mahmut Gürlen, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, akademisyenler, kamu görevlileri ve vatandaşlar katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Tekirdağ Şubesi Başkanı Hüseyin Bayol, Yavuz Sultan Selim'i anma programının geleneksel hale gelmesini dileyerek, "İsteğimiz en kısa zamanda burada bir anıtın ve çevre düzenlemesinin yapılarak bu alanın halkımıza ve turizme açılmasıdır. Yine görevlerimizden olan, ecdadımızın hatıralarını yaşatmak, ecdadımıza sahip çıkmaktır. Onların bıraktığı ilimizdeki mirası bize teslim edildiği gibi eski haline getirerek korumak olmalıdır. Yavuz Sultan Selim Han'a Allah'tan rahmet diliyoruz" ifadelerine yer verdi.

Mevlid-i şerif okunmasının ardından Tekirdağ İl Müftüsü Mahmut Gürlen tarafından Yavuz Sultan Selim Han ruhuna dua yapıldı.

Yukarısırt Mahallesi'nde Yavuz Sultan Selim Han'ı anma programının düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise, "Yavuz Sultan Selim hükümdarlığı süresince her zaman tevazünün ve cesaretin sultanı olmuştur. Kazandığı zaferler ile devlet topraklarını üç katına çıkarmış, devlet hazinesini sonuna kadar doldurmuş ve kendisini her zaman halkının hizmetkârı olarak görmüştür" şeklinde konuştu. Tekirdağ Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik de kısa bir konuşma yaparak, törenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Halka verilen ikramlarla süren törende, akademisyen Doç. Dr. Volkan Ertürk Yavuz Sultan Selim'i anlattı. Tören mehter takımı gösterileri ile sona erdi.

FOTOĞRAFLAR

Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim Han Ölüm Yeri Olan Yukarısırt Köyü’nde Anıldı

DİĞER HABERLER

Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı.
  Yükleniyor...