Tekirdağlı Sanayiciler Nükleercilerle ÇOSB’de buluştu

Tekirdağlı Sanayiciler Nükleercilerle ÇOSB’de buluştu
Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2014 | Toplam Okunma: 2548
Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER), Nükleer Enerji Komisyonu il sanayicilerinin Türkiye’de yapılacak iki nükleer santrallerin bazı ihtiyaçlarının Tekirdağ’lı Sanayiciler tarafından karşılanmasını sağlayabilmek amacıyla yaptığı çalışmalara bir yenisini ekledi. Akkuyu ve Sinop’ta kurulacak nükleer santrallara yönelik olarak ne gibi üretimde bulunabilecekleri konusunda Tekirdağlı sanayicilerle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Projeler Daire Başkanı Necati Yamaç ve Akkuyu NGS AŞ yetkililerini buluşturmayı amaçlayan toplantı Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi‘nde (ÇOSB) yapıldı.

Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER), Tekirdağ Bilim Teknoloji ve Sanayi İl Müdürlüğü, Namık Kemal Üniversitesi  Teknopark A.Ş, Trakya Kalkınma Ajansı ve KOSGEB Tekirdağ Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile birlikte düzenlenen organizasyon 3 gün sürdü.

Organizasyona Enerji Bakanlığı Nükleer Projeler Daire Başkanı Necati Yamaç, Bakanlık uzmanları H.İbrahim Dalaslan ve Hakan Hatipoğlu, Akkuyu NGS A.Ş.’nin Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, Satın Alma Direktörü Mikhail Mashinistov ve Satınalma Metodolojisi ve İhale Birim Müdürü Valeriy Lobovich konuk olarak katıldılar.

Akın: Bir çok nükleer santral yapılacak

18 Eylül Perşembe günü ÇOSB’de yapılan Bilgilendirme Toplantısı’nda ilk olarak konuşan  TEKSANDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eşref Akın derneğin kuruluş amaçları ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Akın, Nükleer Güç Santrali tedarikçiliği kapsamında Tekirdağ’da iş yapma potansiyeline sahip sanayi kuruluşlarını Akkuyu NGS şirketi yetkililerine gezdirerek Sanayicilerimizin potansiyellerini yerinde göstermek istediklerini ifade ederek “Sanayicilerimizin de bu süreçte tedarikçi olarak yer almalarını istiyoruz. Ülkemiz başta olmak üzere yurt dışında yapılması planlanan pek çok Nükleer Enerji Santrali var. Bu projelerde tedarikçi olabilecek sanayicilerimizi ortaya çıkarmak suretiyle ülkemizin nitelikli sanayini geçiş sürecine katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Özyıldırım: Tekirdağ sanayicisi kendini kanıtladı

TEKSANDER Nükleer Enerji Komisyonu Başkanı Cem Özyıldırım, aylardan bu yana nükleer santrallarla ilgili yoğun çalışma içinde olduklarını söyledi.  TEKSANDER bünyesinde Nükleer Enerji Komisyonu oluşturduklarını ve yol haritası hazırladıklarını söyleyen Özyıldırım “Tekirdağ sanayisi Türkiye’de önder konumlar içinde varlığını ispatladı. Komisyon olarak Nükleer Enerji Santrallerinde ihtiyaç duyulacak makine, ekipman, elektrik aksamları ve mühendislik hizmetlerinin bazılarının Tekirdağ ilimizde faaliyet gösteren sanayicilerimiz tarafından üretilebileceğini göstermeyi ve sanayicilerimizle bazı işleri talip olarak almayı, bu sayede de nükleer teknolojiye uygun ürünler üretmeyi hedefledik” şeklinde konuştu.

Özyıldırım, toplantının amacının yalnızca ülkemizde yapılacak olan santrallere malzeme ya da ekipman üretmek olmadığını ifade etti. 27-31 Ekim’de Rusya’ya bir Nükleer Santral görmek amacıyla sanayicilerle birlikte gezi düzenleyeceklerini dile getiren Özyıldırım, ayrıca Rusya’da 3 gün boyunca katılacakları ATOMEX fuarında, tedarikçi firmaları ve de ürünlerini de görme imkanı bularak komisyonun çalışmaları pekiştireceğini ifade etti.

Yıldırım: Ara malında güçlü sanayimiz var

Tekirdağ Vali Yardımcısı Mahmut Yıldırım da Türkiye’nin çok yüksek teknolojileri ihtiva eden sanayisinin olmadığını belirterek “Tedarik anlamında, ara malı üreten çok güçlü bir sanayimiz olduğu da bir gerçek” dedi.  

Yıldırım, Tekirdağ sanayisi olarak savunma sanayiinde önemli mesafe aldıklarını da belirterek “Türkiye'nin kalkınması gibi büyük bir hayalimiz var. Enerji anlamında Çin'den sonra enerjiye en çok ihtiyaç duyan ülke haline geldik. Ama çok çalışmak gerekiyor” dedi. Nükleer Enerji'ye çok ihtiyaç olduğunu dile getiren Yıldırım, yerli kaynakları kullanarak bu enerji açığının ülkemizin imkanları ile karşılanması gerektiğini söyledi.

Yıldırım “Şunu rahatlıkla söyleyebiliyorum, Mercedes'e yedek parça yapabiliyorken Boeing'e yedek parça yapabiliyorken neden nükleer enerji santrallerine yedek parça yapamayalım. Biz idareciler ve kamu yöneticileri olarak bu projeleri yürütenlere destek olmalıyız” dedi.

Yamaç: Türkiye çapında büyük ilgi var

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Projeler Daire Başkanı Necati Yamaç, Türkiye’nin bazı sanayi bölgesinde yaptıkları sanayici bilgilendirme toplantılarının büyük ilgi gördüğünü söyledi. Dünya çapında nükleer enerjinin durumu ve Türkiye’deki nükleer enerji planlarını ayrıntılarıyla bir sunum eşliğinde anlatan Necati Yamaç, Nükleer Santraller konusunda çalışmak isteyen sanayicilerin sürekli ve yoğun bir çalışma yapmaları tavsiyesinde bulundu. Necati Yamaç, ekim ayı içerisindeki Fransa, Rusya ve Çek Cumhuriyetinde yapılacak olan yurtdışı nükleer fuarlarına katılma çağrısı yaptı.

AKKUYU NGS AŞ yetkilileri Oleg Titov, Mikhail Mashinistov ve Valeriy Lobovich de Türkiye’deki sanayicilerden nükleer santrallerin inşaatından kurulup işletilmesine kadar geçen aşamalarda neleri tedarik edeceklerini ve bunlarda hangi özellikleri aradıklarını anlattılar. Rus yetkililer, gezdikleri sanayi kuruluşlarının üretim kapasite ve yeteneklerinden etkilendiklerini söylediler.

Toplantıya katılan çeşitli sanayi kuruluşlarının temsilcileri, kendi üretim alanlarında tedarik edilecek malzeme ve ürünlerle ilgili çok sayıda soru yönelterek ayrıntılı bilgi istediler.

Toplantının Sonunda TEKSANDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eşref AKIN tarafından Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov’a, Tekirdağ Vali Yardımcısı Mahmut Yıldırım tarafından da Enerji Bakanlığı Nükleer Projeler Daire Başkanı Necati Yamaç’a plaket takdim edildi. 

Konuklar, Çerkezköy OSB’de; Hema Endüstri, VASTAŞ Valf Armatür, Karaağaç OSB’de; ELKON Beton Makinaları, Velimeşe OSB’de; Asos Mekatronik, Has Group, Vatan Kablo, Türkgücü OSB’de; Ecostar (Termo Isı Sistemleri), Kurtul Makine, Ergene-1 OSB’de; ÖZTEK Tekstil ve Muratlı OSB’de; İncircioğlu Vantilatör ve Adalı Makine fabrikalarını gezerek, Mersin’deki Nükleer Santral için Tekirdağ’dan tedarik edebilecekleri ürünler konusunda Sanayicilerimiz ile karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

TEKSANDER Nükleer Enerji Komisyonu Akkuyu NGS A.Ş. ile birlikte 27 Ekim-1Kasım 2014 tarihleri arasında Rusya’ya düzenleyeceği teknik gezide, Voronezh şehrinde inşaatı devam etmekte olan ve Akkuyu NGS’nin Mersinde yapacağı santralin bir benzerini gezecek, ardından ATOMEX fuarında Nükleer konusunda Rus yan tedarikçi firmaları ve ürünlerini görme imkanı bulacaklar.   

 

FOTOĞRAFLAR

Tekirdağlı Sanayiciler Nükleercilerle ÇOSB’de buluştuTekirdağlı Sanayiciler Nükleercilerle ÇOSB’de buluştu

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...