Trakya Kalkınma Ajansı Ve TTGV’den İşbirliği Protokolü

Trakya Kalkınma Ajansı Ve TTGV’den İşbirliği Protokolü
Eklenme Tarihi: 16 Ekim 2014 | Toplam Okunma: 1811
Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde kaynakların etkin kullanımı ve bölgesel kalkınmanın sürdürülebilmesi amacıyla, Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) arasında işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan işbirliği protokolüyle, “Endüstriyel Simbiyoz Projesi” için iki kurum ortaklaşa çalışma kararı aldı.

Endüstriyel simbiyoz uygulamaları, işletmeler arasında madde (atık, yan ürün, vb.) ve enerji değişimi başta olmak üzere olası her türlü kaynağın (hammadde, enerji, su, altyapı, üretim araçları, insan kaynakları, arazi, vb.) ortaklaşa kullanılması ve böylece kaynakların etkin kullanılması için gerekli idari ve ticari işbirliği anlamına geliyor. Her iki kurumun ortaklaşa attığı bu adımın, bölgenin ekonomik gelişmesine önemli katkı sağlaması bekleniyor. 

TRAKYAKA ve TTGV’nin birlikte gerçekleştirecekleri Projeyle, bölgedeki endüstriyel simbiyoz uygulamalarının yaygınlaştırılması ve farkındalığın artırılması, bölgesel ve sektörel analizlerin yapılarak mevcut potansiyelin ve stratejinin belirlenmesi hedefleniyor. 

Endüstriyel Simbiyoz Projesi üç aşamadan oluşuyor. Projenin ilk aşamasında, endüstriyel simbiyoza yönelik sektörel analiz ve potansiyel belirleme faaliyetlerinin yanında çevresel etkileri yüksek sektörler için temiz üretim gereksinimleri de ortaya konacak. Diğer aşamalarda ise ilk aşamadan elde edilecek çıktılar doğrultusunda fizibilite alanları belirlenecek ve fizibilite çalışmaları gerçekleştirilecek.

 Bölgede hayata geçirilecek Projeyle bölge kaynaklarının etkin kullanımının sağlanarak bölgesel kalkınmanın sürdürülebilirliği doğrultusunda Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illeri açısından önemli fırsatlar ortaya çıkarması bekleniyor.

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...