5.Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Antalya EXPO Center´da Kapılarını Açtı

5.Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Antalya EXPO Center´da Kapılarını Açtı
Eklenme Tarihi: 23 Ekim 2014 | Toplam Okunma: 4717
Bu yıl beşincisi Yapılan Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Antalya’da açıldı. Fuara 62 il ve KKTC´den 325 katılımcı, 113 stantta katılıyor. Trakya’yı oluşturan Edirne Kırklareli ve Tekirdağ illeri de Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda fuarda temsil ediliyor.

Antalya Ticaret Borsası'nın (ATB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteği ile düzenlediği 5'inciYöresel Ürünler Fuarı'nın (YÖREX) açılışına Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Muammer Türker, Ticaret ve sanayi odası başkanları, ticaret borsası başkanları, katılımcılar ve Antalyalılar katıldı. Fuarın açılış konuşmasını ev sahibi olarak  Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır yaptı. Son dönemde aşırı göçle boşalan ilçe ve köylerde üretimi tekrar harekete geçirmek için çaba sarf ettiklerini belirten Çandır, YÖREX'ten önce internete girdiğiniz zaman elle sayılabilecek kadar yöresel ürünlerle ilgili satış organizasyonu olduğunu belirterek "YÖREX'ten sonra saymakta zorlanıyoruz. Bütün illerimizde coğrafi işaret almak için bir seferberlik var" şeklinde konuştu. Daha sonra söz alan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasına Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a teşekkür ederek başladı. Bu yılki fuara kalkınma ajanslarının yoğun bir ilgisi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, katılım konusunda ajansların yönlendirilmesinde Bakan Yılmaz’ın önemli bir desteği olduğunu vurguladı. Konuşmasında yöresel ürünlerin dünyada yüz milyar dolarlık bir ekonomi oluşturduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin bundan yeterince yararlanamadığını söyledi. Açılışın son konuşmasını Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz yaptı. Bakan Yılmaz, Yöresel Ürünler Fuarı'nın 5 yıldır aralıksız devam ettiğini anımsatarak, yöresel ürünlerin son derece önemli olduğunu söyledi. Yöresel ürünlerin ekonomik bir değer ifade etmesi bakımından önemli olduğunu aktaran Bakan Yılmaz, “Dünyanın çok az yerinde Türkiye’deki kadar çeşitlilik görebilirsiniz, mutfak kültürümüz ve kültürel ürünlerimizde de böyledir. Burası çok büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Bu zenginliğin ekonomik değere dönüştürülmesi gerekir. Bu fuarların kültürel mirasımızın tanınması ve yaşatılması adına da çok değerli olduğunu da düşünüyorum. Bir taraftan da tarih ve kültürle olan bağımızı koparmamız lazımdır ve bu ürünler vasıtasıyla gelecek nesillere kültürümüzü aktarmamız gerekiyor” diye konuştu.

Fuarın Açılışını Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Yaptı

Protokol konuşmalarının ardından fuarın açılışını Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu birlikte gerçekleştirdi. Daha sonra stantları gezen Bakan Yılmaz ve beraberindekiler Trakya standına da uğradılar. Burada Trakya’ya özgü tatları deneyen Bakan Yılmaz’a Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin tarafından Karacakılavuz el dokuması hediye edildi.      

22-26 Ekim 2014 tarihleri arasında yapılan fuara Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda katılan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odaları da Trakya’yı en iyi şekilde temsil ediyorlar. Toplam 20 firmanın il ticaret ve sanayi odaları çatısında katıldığı fuarda Tekirdağ köftesi, Kırklareli peyniri, Edirne peyniri, Keşan ve İpsala Pirinci, Hayrabolu Tatlısı, Peynir Helvası, Karacakılavuz dokumaları, Kırklareli Hardaliyesi, Edirne Mis Meyve Sabunu, Uzunköprü tahini, Edirne Badem Ezmesi, Çorlu Kahvesi, Edirne Hoşgüvar Kurabiyesi gibi Trakya’ya özgü değer ve tatlar görücüye çıktı. Katılımcılardan büyük ilgi gören Trakya standında zaman zaman ziyaretçilere tadım yaptırılıyor ve ürünler hakkında bilgi veriliyor. 

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...