5.Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Antalya EXPO Center´da Kapılarını Açtı

5.Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Antalya EXPO Center´da Kapılarını Açtı
Eklenme Tarihi: 23 Ekim 2014 | Toplam Okunma: 5174
Bu yıl beşincisi Yapılan Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Antalya’da açıldı. Fuara 62 il ve KKTC´den 325 katılımcı, 113 stantta katılıyor. Trakya’yı oluşturan Edirne Kırklareli ve Tekirdağ illeri de Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda fuarda temsil ediliyor.

Antalya Ticaret Borsası'nın (ATB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteği ile düzenlediği 5'inciYöresel Ürünler Fuarı'nın (YÖREX) açılışına Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Muammer Türker, Ticaret ve sanayi odası başkanları, ticaret borsası başkanları, katılımcılar ve Antalyalılar katıldı. Fuarın açılış konuşmasını ev sahibi olarak  Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır yaptı. Son dönemde aşırı göçle boşalan ilçe ve köylerde üretimi tekrar harekete geçirmek için çaba sarf ettiklerini belirten Çandır, YÖREX'ten önce internete girdiğiniz zaman elle sayılabilecek kadar yöresel ürünlerle ilgili satış organizasyonu olduğunu belirterek "YÖREX'ten sonra saymakta zorlanıyoruz. Bütün illerimizde coğrafi işaret almak için bir seferberlik var" şeklinde konuştu. Daha sonra söz alan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasına Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a teşekkür ederek başladı. Bu yılki fuara kalkınma ajanslarının yoğun bir ilgisi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, katılım konusunda ajansların yönlendirilmesinde Bakan Yılmaz’ın önemli bir desteği olduğunu vurguladı. Konuşmasında yöresel ürünlerin dünyada yüz milyar dolarlık bir ekonomi oluşturduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin bundan yeterince yararlanamadığını söyledi. Açılışın son konuşmasını Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz yaptı. Bakan Yılmaz, Yöresel Ürünler Fuarı'nın 5 yıldır aralıksız devam ettiğini anımsatarak, yöresel ürünlerin son derece önemli olduğunu söyledi. Yöresel ürünlerin ekonomik bir değer ifade etmesi bakımından önemli olduğunu aktaran Bakan Yılmaz, “Dünyanın çok az yerinde Türkiye’deki kadar çeşitlilik görebilirsiniz, mutfak kültürümüz ve kültürel ürünlerimizde de böyledir. Burası çok büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Bu zenginliğin ekonomik değere dönüştürülmesi gerekir. Bu fuarların kültürel mirasımızın tanınması ve yaşatılması adına da çok değerli olduğunu da düşünüyorum. Bir taraftan da tarih ve kültürle olan bağımızı koparmamız lazımdır ve bu ürünler vasıtasıyla gelecek nesillere kültürümüzü aktarmamız gerekiyor” diye konuştu.

Fuarın Açılışını Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Yaptı

Protokol konuşmalarının ardından fuarın açılışını Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu birlikte gerçekleştirdi. Daha sonra stantları gezen Bakan Yılmaz ve beraberindekiler Trakya standına da uğradılar. Burada Trakya’ya özgü tatları deneyen Bakan Yılmaz’a Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin tarafından Karacakılavuz el dokuması hediye edildi.      

22-26 Ekim 2014 tarihleri arasında yapılan fuara Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda katılan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odaları da Trakya’yı en iyi şekilde temsil ediyorlar. Toplam 20 firmanın il ticaret ve sanayi odaları çatısında katıldığı fuarda Tekirdağ köftesi, Kırklareli peyniri, Edirne peyniri, Keşan ve İpsala Pirinci, Hayrabolu Tatlısı, Peynir Helvası, Karacakılavuz dokumaları, Kırklareli Hardaliyesi, Edirne Mis Meyve Sabunu, Uzunköprü tahini, Edirne Badem Ezmesi, Çorlu Kahvesi, Edirne Hoşgüvar Kurabiyesi gibi Trakya’ya özgü değer ve tatlar görücüye çıktı. Katılımcılardan büyük ilgi gören Trakya standında zaman zaman ziyaretçilere tadım yaptırılıyor ve ürünler hakkında bilgi veriliyor. 

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...