Trakya Kalkınma Ajansı Kocaeli’de Yapılan Yatırım Destek Ofisleri İstişare Toplantısına Katıldı

Trakya Kalkınma Ajansı Kocaeli’de Yapılan Yatırım Destek Ofisleri İstişare Toplantısına Katıldı
Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2014 | Toplam Okunma: 2067
Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde düzenlenen “Yatırım Destek Ofisleri İstişare Toplantısı” Ramada Plaza otelde gerçekleştirildi.

Toplantıya; Kalkınma Bakanı Cevdet YILMAZ, Kocaeli Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU,  Milletvekilleri Zeki AYGÜN, İlyas ŞEKER, Mehmet Ali OKUR, Bakan Yardımcısı Mehmet CEYLAN, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı M.İlker AYCI, AK Parti İl Başkanı Mahmut CİVELEK, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat ÖZDAĞ, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları, Trakya Kalkınma Ajansı adına Genel Sekreter Mahmut Şahin, Kalkınma Ajanslarının Genel Sekreterleri ve 81 ilde faaliyet gösteren Yatırım Destek Ofislerinin personelleri katıldı.

Kalkınma Ajansları Dönemin Yükselen Kurumudur

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut’un açılış ve hoş geldiniz konuşmasını yapmasının ardından konuşan Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı M.İlker AYCI; “Her dönem yükselen kamu kurumlarımız oldu. Bu dönem bu yükü kalkınma ajanslarımız almıştır. Ajanslarımız bölgesel kalkınmada, ülkemizde bölgede ve tabana yayılmasın da ve ülkedeki kalkınmanın sağlanmasında büyük bir misyon taşıyarak yeni Türkiye’nin, yeni vizyonumuzun, 2023 hedeflerimizin belki de en önemli ifadelerini, kurduğumuz kalkınma ajanslar sayesinde elde ettik. Biz yatırım destek ofislerimizi ajanslarımızla birlikte tek bir çatı altında görüyoruz. Dolayısıyla bir yatırımcımızı bölgeye götürdüğümüzde hem sayın valilerimizden hem kalkınma ajansları yatırım destek ofislerimizden aldığımız önemli lojistik destekle onların bölgesel bilgileri sayesinde kendimizi daha güçlü hissediyor ve daha hızlı hareket edebiliyoruz. Ben şahsım ve ajansım adına bu katkılarından dolayı sayın valimize, sayın belediye başkanımıza, MARKA Genel Sekreterine ve ekibine bu gün ki bizi ağırlamalarından ve organizasyondan dolayı şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Bu Yılda Orta Vadeli Plana Göre 3.3 Büyüyeceğiz

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz konuşmasında; "Bugün Kocaeli’de yatırım destek ofislerimiz ile ilgili istişare toplantılarımızı gerçekleştirmek için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Türkiye son 10 yılda çok önemli mesafeler aldı. Biz Kalkınma Bakanlığı olarak kalkınmayı geniş odaklı algılıyoruz. İnsan odaklı bir kalkınma. İnsanla beraber ve insan için kalkınma anlayışıyla hareket eden bir anlayış. Kalkınma anlayışı kapsayıcı, bütün ülkeye yayılan, herkesin enerjini kalkınmaya katan, kalkınmanın nimetlerini bütün Türkiye yayan bir anlayış. Bunun en somut örneklerinden biri Kalkınma Ajanslarıdır" dedi.

Bakan Yılmaz; 2023 vizyonunu için reformlara dikkat çekerek, Türkiye'nin ikinci bir atılıma, sıçramaya ihtiyaç duyduğunu belirtti. Yılmaz, "Kritik bir eşiğe gelmiş bulunuyoruz. İkinci bir atılım ve sıçramayı yapmamız gerekiyor. Bunun için reform yapmak durumdayız. Zor, ağır da gelse bu reformları başarmak durumdayız. Bu çerçeve 25 kritik reform alanları belirledik." dedi. Yılmaz, 2015-2019 dönemi Türkiye'nin reform dönemi olduğunu, bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Yılmaz, yaşanan krizlere değinerek, şöyle devam etti: "Dünyada, Avrupa'da durgunluk var, kuzeyde krizler, güneyde krizler, bunu rağmen büyümeye, gelişmeye devam eden bir Türkiye var. Bu yılda orta vadeli plana göre 3.3 büyüyeceğiz. Önümüzdeki süreçlerde Türkiye bunu kademeli olarak yükseltecektir.  Ben bu gün buradan ülkemiz için çok önemli düşüncelerin paylaşılacağına inanıyor hepinize katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Program, YDO istişare toplantısı (4 oturum) ve eş zamanlı olarak ayrı bir salonda Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ’ın da katıldığı Genel Sekreterler toplantısı ile devam etti. 26 Ajansın Genel Sekreterleri ile ajansların son durumu hakkında bilgi alan ve koordinasyon toplantısını gerçekleştiren Bakan YILMAZ bu toplantının ardından Kocaeli’den ayrıldı.

 

FOTOĞRAFLAR

Trakya Kalkınma Ajansı Kocaeli’de Yapılan Yatırım Destek Ofisleri İstişare Toplantısına KatıldıTrakya Kalkınma Ajansı Kocaeli’de Yapılan Yatırım Destek Ofisleri İstişare Toplantısına Katıldı

DİĞER HABERLER

2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi. Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı.
  Yükleniyor...