5.Balkan ve Karadeniz Ülkeleri Kümelenme Günleri 2014 Konferansı Başladı

5.Balkan ve Karadeniz Ülkeleri Kümelenme Günleri 2014 Konferansı Başladı
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2014 | Toplam Okunma: 2301
5.Balkan ve Karadeniz Ülkeleri Kümelenme Günleri 2014 Konferansı resmi açılışla başladı. İki gün sürecek konferansta farklı kümelenme deneyimlerini içeren altı oturum gerçekleştirilecek.

Trakya Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde Tekirdağ Ramada Otel’de düzenlenen konferansa Türkiye, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Bosna Hersek, Danimarka, Yunanistan, Avusturya, Karadağ, Almanya, İspanya, Makedonya, Slovenya, Arnavutluk, Hırvatistan, İtalya’dan kalkınma ajansları, bölgesel kalkınma üzerinde çalışan akademisyen,  uzmanlar ve farklı sektörlerde faaliyet gösteren küme temsilcileri katılıyor. Kümelenme Günleri Konferansı’nın açılış konuşmasını ev sahibi olarak Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin yaptı. Şahin açılış konuşmasında şunları kaydetti: ‘’ 16 ülkeden 200’ün üzerinde kişinin katılımı ile bu yıl 5. gerçekleştirilen Balkan ve Karadeniz Ülkeleri Kümeleneme Günleri Konferansına ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Trakya Kalkınma Ajansı kurulduğu günden bu yana Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinin yer aldığı Trakya Bölgesinin gelişmesi ve kalkınması adına Bölgesinde yer alan kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde çalışmalarını yürütmektedir. Bu kapsamda Bölge ile ilgili kritik öneme sahip alanlarda planlama, araştırma ve strateji üretme çalışmaları, yatırım tanıtım ve destek faaliyetleri ile Bölgenin gelişmesine katkı sağlayacak projelere hibe desteği sağladık ve bu çalışmalarımızı artan bir hızla devam ettirmekteyiz.

Kalkınmanın sağlanmasında en önemli unsurlardan biri hiç şüphesiz işbirliği kültürünün Bölge içinde geliştirilmesi olup, kümelenmelerde bu işbirlikleri için önemli modellerden biridir. Trakya Kalkınma Ajansı olarak son 2 yıldır küme gelişimi üzerine çalışmalarımızı yoğunlaştırarak süt ve süt ürünleri sektörü, bağcılık kümelenmesi ve tarım makineleri kümeleri özelinde analiz çalışmaları yürütmekteyiz. Bu itibarla ev sahipliğini yaptığımız bu konferansın da Bölge paydaşları arasında kümelenmelerin geliştirilmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz. İki gün boyunca İlimizde 6 farklı oturum ile yürütülecek bu konferansın aynı zamanda sizlerin Bölgemizi, yemeklerimizi, müziğimizi ve kültürümüzü daha yakından tanımanıza imkân vereceğine inanıyorum. Konferansın yeni işbirliklerine ön ayak olması dileklerimle konuşmamı bitiriyorum”

Genel Sekreter Şahin’in ardından Sırbistan Küme Evi Başkanı Danka Milojkoviç bir konuşma yaptı. Milojkoviç konuşmasının başında Konferansın geçmişine dönük bilgi verdi. Milojkoviç şunları söyledi:” Konferansın yapılması için Trakya Kalkınma Ajansı,  Sırbistan Küme Evi Tekirdağ ve Niş’te hazırlık toplantıları yaptılar. Bu toplantılar sonunda mükemmel işbirliğinin altyapısını oluşturmuş olduk. Bu yıl yapılacak Konferansın özel ilgi alanı şarap kümelenmesi olacaktır.  Şarap oturumuna, Türkiye, Makedonya, Karadağ ve Slovenya'dan üst düzeyde şarap üreticileri katılacak. Konferansta 16 ülkeden  200'ün üzerinde katılımcı bir araya gelecek ve altı oturum yapılacak. Konferansın başarısı için biz de destek veren kurumlara şükran borçluyuz. Onların güçlü desteği katılımcı yapısının niteliğini arttırmış, Trakya Bölgesi'nin tanıtımına ve konferansın Avrupa ve dünya çapında marka olmasına katkıda bulunmuştur.

Bu yılki konferansın Balkan ve Karadeniz bölgesinde başarılı kümelenme gelişimi için anahtar olmasını diliyoruz. Katkılarından dolayı Trakya Kalkınma Ajansı ve Sırbistan Küme Evi’nin değerli çalışanlarına teşekkür ederim. Konferans programının yanı sıra Osmanlı’ya yaklaşık 100 yıl başkentlik yapmış olan Edirne’yi de gezme fırsatı bulacağız ve Tekirdağ’da Türk Mutfağı’na ait lezzetleri tatma fırsatı bulacağız. Konferansa katılan herkesin buradaki paylaşımlardan üst düzeyde faydalanması dileklerimle teşekkür ediyorum.”

Konferansta Altı Oturum Yapılacak

İki gün sürecek olan 5.Balkan ve Karadeniz Ülkeleri Kümelenme Günleri 2014 Konferansı’nda şu oturumlar yapılacak:

1. Balkan ve Karadeniz ülkelerinde Stratejik Küme Gelişimi

2.Uluslararası İyi Kümelenme Örnekleri

3.Sınır ötesi işbirliği Şarap Kümelenmeleri

4.İnovasyonun Sürükleyicisi Olarak Kümeler

5.Başarılı Küme Gelişimi Hikâyeleri

6.Organize Sanayi Bölgesi, Teknoloji Geliştirme, Teknoparkların, Kuluçka ve İnovasyon Merkezlerinin Kümelenmedeki Rolü

 

FOTOĞRAFLAR

5.Balkan ve Karadeniz Ülkeleri Kümelenme Günleri 2014 Konferansı Başladı5.Balkan ve Karadeniz Ülkeleri Kümelenme Günleri 2014 Konferansı Başladı5.Balkan ve Karadeniz Ülkeleri Kümelenme Günleri 2014 Konferansı Başladı5.Balkan ve Karadeniz Ülkeleri Kümelenme Günleri 2014 Konferansı Başladı

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...