Trakya Kalkınma Ajansı Trakya’nın Turizm Potansiyelini Harekete Geçirmeyi Hedefliyor

Trakya Kalkınma Ajansı Trakya’nın Turizm Potansiyelini Harekete Geçirmeyi Hedefliyor
Eklenme Tarihi: 18 Kasım 2014 | Toplam Okunma: 2987
Trakya Kalkınma Ajansı, zengin bağları, yöresel yemekleri, köklü tarihi, göz alıcı doğası ve neşe dolu müziği ile eşsiz güzellikleri bir arada barındıran Trakya’nın, turizm potansiyelini harekete geçirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda; Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’de başlattığı üç ayaklı tanıtım hamlesinin ilk durağı Tekirdağ oldu.

Bölgenin ekonomik, sosyal, kültürel ve turizm istihdamına katkı sağlamak amacıyla kurulan Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya’nın sahip olduğu turizm potansiyelini harekete geçirmeyi ve bölgeyi ziyaret eden yerli – yabancı turist sayısını arttırmayı hedefliyor. Bu kapsamda; geçtiğimiz yıl Trakya’nın farklı bölgelerinde faaliyet gösteren 12 butik üreticinin hayata geçirdiği  “Trakya Bağ Rotası Projesi” ile tanıtım hamlesini başlatan Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne ayakları olan yeni bir tanıtım projesiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Yemek kültürü, doğası ve zengin tarihiyle mükemmel fırsatlar sunan; TEKİRDAĞ…

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen, ulusal basın temsilcilerinin katıldığı gezide; bağ alanlarının yanı sıra bölgenin tarihi ve doğal güzellikleri, yöresel yemekleri, ülke geneline yayılmış müzik kültürü de tanıtıldı. Chateau Nuzun, Umurbey Vineyards, Barbare, Chateau Kalpak bağlarının gezilmesiyle başlayan gezi, geçmişten günümüze gelen lezzetleri açığa çıkaran, yöresel yemekler uzmanı Jülide Başkur’un hazırladığı menüyü tadarak devam etti. Bölgesel ve ulusal yemek yarışmalarda birincilik ödüllerine sahip olan, “Lezzet Hikayesi” bloğunun yazarı Başkur; plaksa, tikvinik, çerviş, shopska gibi Trakya Bölgesi’ne özgü yemekleri görsel bir şölenle sundu.  Tekirdağ Roman Kültürü ve Müzisyenleri Derneği Müzik Grubu’nun roman müziği ile devam eden gecede keyifli anlar yaşandı.

Gezinin ikinci gününde, Tekirdağ Tarihi Uzmanı İbrahim Uzun tarafından bölgenin mitolojik tarihi anlatıldı. 1983 yılında başladığı Tekirdağ tarihi konusundaki araştırmalarını halen sürdüren Uzun’un bölgenin doğal güzelliklerini gözler önüne serdiği gezide, “Kutsal Dağ” olarak bilinen ve birçok eski manastırın yer aldığı Ganos Dağı’nın gizemli hikâyesi anlatıldı.

 

DİĞER HABERLER

2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi. Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı.
  Yükleniyor...