Trakya Bölgesel İş Forumu Çorlu´da Yapıldı

Trakya Bölgesel İş Forumu Çorlu´da Yapıldı
Eklenme Tarihi: 1 Aralık 2014 | Toplam Okunma: 2121
Trakya Kalkınma Ajansı, MÜSİAD işbirliğiyle Sudanlı 30 iş adamını Çorlu’da ağırladı. Sabah Çorlu’da yer alan iki fabrikayı gezen heyet buralarda incelemelerde bulundu.

15.MÜSİAD Fuarı’na katılmak üzere ülkemizde bulunan farklı sektörlerden Sudanlı 30 işadamı Trakya yatırım ortamı hakkında bilgi almak ve iş adamlarıyla ikili görüşmeler yapmak üzere Çorlu’ya geldi.  TRAKYAKA ve MÜSİAD işbirliğiyle organize edilen Trakya Bölgesel İş Forumu’na Sudanlı ve Trakyalı işadamlarının yanı sıra Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, MÜSİAD Tekirdağ Şubesi Başkanı Dr. Oktay Dede, protokol üyeleri ve basın mensupları katıldı.  Trakyalı ve Sudanlı işadamları arasında yüz yüze yapılan ikili görüşmelerde Trakya’da üretilen ürünler konuklara tanıtıldı. Ağırlıklı olarak inşaat malzemeleri, tarım makineleri, plastik ürünler üreten firmalar arasında ikili görüşmeler yapıldı. Daha çok Türkiye’de üretilen ürünlerin Sudan’a satılması ya da bayilikler verilmesi konusu konuşuldu. Gün boyu devam eden ikili görüşmeler sonrasında akşam yemeğine geçildi.

Yemeğin hemen başında protokol konuşmaları yapıldı. İlk konuşmayı Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin gerçekleştirdi. Şahin konuşmasında TRAKYAKA’nın destek verdiği bu organizasyondan yeni işbirliklerinin doğacağına olan inancına vurgu yaptı. Türkiye’nin Afrika’ya bakış açısının Avrupalılardan oldukça farklı olduğunu söyleyen Şahin, ilişkilerin kazan kazan düzeyinde ilerlediğini belirtti.

Daha sonra söz alan MÜSİAD Tekirdağ Başkanı Dr. Oktay Dede de Türkiye ve Sudan arasındaki ticaretin 500 milyon USD civarında olduğuna vurgu yaparak, Türkiye’nin Sudan’ın ticaretindeki payının % 1 olduğunu söyledi. Sudan’ın ticaretini ağırlıklı olarak Müslüman olmayan ülkelerle yaptığına dikkat çeken Dede, ilişkilerin daha üst düzeye çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Gecenin üçüncü konuşmacısı ise Sudan’ın Ankara Büyükelçiliği Ticari Müşavir Yardımcısı Muhammet Sanusi oldu. Sanusi Sudan’ın yaşadığı iç sıkıntılara rağmen büyüyen bir ülke olduğuna vurgu yaptı. Türk işadamlarını ve sermayesini ülkelerinde daha çok görmek istediklerini belirten Sanusi, Türkleri ikinci vatanları olan Sudan’da ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını söyledi.

Son konuşmayı ise Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya yaptı. Sudanla ilgili ekonomik verileri misafirlerle paylaşan Yerlikaya, iki ülke arasındaki ticari hacmin düşük olmasından yakındı. Vali Yerlikaya, yaklaşık 500 milyon USD civarlarında seyreden ticari hacmin birkaç yıl içinde 1 milyar USD çıkarılması gerektiğini söyledi. Aynı dine inanan insanların birbirlerini daha yakından tanımaları gerektiğini vurgulayan Yerlikaya, önümüzdeki yılın üçüncü çeyreğinde Sudan’dan 300 kişilik bir ticaret heyetini Tekirdağ’da üç gün ağılamak istediklerini sözlerine ekledi.

Gece, akşam yemeğinin yenilmesinden sonra toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.        

FOTOĞRAFLAR

Trakya Bölgesel İş Forumu Çorlu´da YapıldıTrakya Bölgesel İş Forumu Çorlu´da YapıldıTrakya Bölgesel İş Forumu Çorlu´da YapıldıTrakya Bölgesel İş Forumu Çorlu´da YapıldıTrakya Bölgesel İş Forumu Çorlu´da YapıldıTrakya Bölgesel İş Forumu Çorlu´da Yapıldı

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...