Trakya Bölgesel İş Forumu Çorlu´da Yapıldı

Trakya Bölgesel İş Forumu Çorlu´da Yapıldı
Eklenme Tarihi: 1 Aralık 2014 | Toplam Okunma: 2289
Trakya Kalkınma Ajansı, MÜSİAD işbirliğiyle Sudanlı 30 iş adamını Çorlu’da ağırladı. Sabah Çorlu’da yer alan iki fabrikayı gezen heyet buralarda incelemelerde bulundu.

15.MÜSİAD Fuarı’na katılmak üzere ülkemizde bulunan farklı sektörlerden Sudanlı 30 işadamı Trakya yatırım ortamı hakkında bilgi almak ve iş adamlarıyla ikili görüşmeler yapmak üzere Çorlu’ya geldi.  TRAKYAKA ve MÜSİAD işbirliğiyle organize edilen Trakya Bölgesel İş Forumu’na Sudanlı ve Trakyalı işadamlarının yanı sıra Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, MÜSİAD Tekirdağ Şubesi Başkanı Dr. Oktay Dede, protokol üyeleri ve basın mensupları katıldı.  Trakyalı ve Sudanlı işadamları arasında yüz yüze yapılan ikili görüşmelerde Trakya’da üretilen ürünler konuklara tanıtıldı. Ağırlıklı olarak inşaat malzemeleri, tarım makineleri, plastik ürünler üreten firmalar arasında ikili görüşmeler yapıldı. Daha çok Türkiye’de üretilen ürünlerin Sudan’a satılması ya da bayilikler verilmesi konusu konuşuldu. Gün boyu devam eden ikili görüşmeler sonrasında akşam yemeğine geçildi.

Yemeğin hemen başında protokol konuşmaları yapıldı. İlk konuşmayı Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin gerçekleştirdi. Şahin konuşmasında TRAKYAKA’nın destek verdiği bu organizasyondan yeni işbirliklerinin doğacağına olan inancına vurgu yaptı. Türkiye’nin Afrika’ya bakış açısının Avrupalılardan oldukça farklı olduğunu söyleyen Şahin, ilişkilerin kazan kazan düzeyinde ilerlediğini belirtti.

Daha sonra söz alan MÜSİAD Tekirdağ Başkanı Dr. Oktay Dede de Türkiye ve Sudan arasındaki ticaretin 500 milyon USD civarında olduğuna vurgu yaparak, Türkiye’nin Sudan’ın ticaretindeki payının % 1 olduğunu söyledi. Sudan’ın ticaretini ağırlıklı olarak Müslüman olmayan ülkelerle yaptığına dikkat çeken Dede, ilişkilerin daha üst düzeye çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Gecenin üçüncü konuşmacısı ise Sudan’ın Ankara Büyükelçiliği Ticari Müşavir Yardımcısı Muhammet Sanusi oldu. Sanusi Sudan’ın yaşadığı iç sıkıntılara rağmen büyüyen bir ülke olduğuna vurgu yaptı. Türk işadamlarını ve sermayesini ülkelerinde daha çok görmek istediklerini belirten Sanusi, Türkleri ikinci vatanları olan Sudan’da ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını söyledi.

Son konuşmayı ise Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya yaptı. Sudanla ilgili ekonomik verileri misafirlerle paylaşan Yerlikaya, iki ülke arasındaki ticari hacmin düşük olmasından yakındı. Vali Yerlikaya, yaklaşık 500 milyon USD civarlarında seyreden ticari hacmin birkaç yıl içinde 1 milyar USD çıkarılması gerektiğini söyledi. Aynı dine inanan insanların birbirlerini daha yakından tanımaları gerektiğini vurgulayan Yerlikaya, önümüzdeki yılın üçüncü çeyreğinde Sudan’dan 300 kişilik bir ticaret heyetini Tekirdağ’da üç gün ağılamak istediklerini sözlerine ekledi.

Gece, akşam yemeğinin yenilmesinden sonra toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.        

FOTOĞRAFLAR

Trakya Bölgesel İş Forumu Çorlu´da YapıldıTrakya Bölgesel İş Forumu Çorlu´da YapıldıTrakya Bölgesel İş Forumu Çorlu´da YapıldıTrakya Bölgesel İş Forumu Çorlu´da YapıldıTrakya Bölgesel İş Forumu Çorlu´da YapıldıTrakya Bölgesel İş Forumu Çorlu´da Yapıldı

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...