Hamzadere Bölgesi Kalkınma Çalıştayı Keşan’da Yapıldı

Hamzadere Bölgesi Kalkınma Çalıştayı Keşan’da Yapıldı
Eklenme Tarihi: 15 Aralık 2014 | Toplam Okunma: 1984
Trakya Kalkınma Ajansı, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası, Hamzadere Sulama Birliği ile TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) tarafından hazırlanan ve Keşan, Enez, İpsala ile Saros Körfezi’nin geleceğini planlamak için düzenlenen “Hamzadere Bölgesi Kalkınma Çalıştayı” yapıldı.

Keşan’da özel bir otelde yapılan çalıştaya Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir, Enez Kaymakamı Hasan Sazkaya, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, TEPAV Direktörü Prof. Dr. Necdet Budak, oda ve borsaların yöneticileri ile daire amirleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

Çalıştay Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Tarihi bir gün yaşandığını ve toplantının öneminin yıllar geçtikçe daha da iyi anlaşılacağını ifade eden Helvacıoğlu, “Ortak görüş yaratmayı, ortak sorunlara çözüm bulmayı, daha iyiye ulaşmak, gelişmek için neler yapılması gerektiğini belirlemeye ve ortak hedefler seçmeyi sağlayan bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Beyin fırtınaları, tartışma ve bilgi birikimi bugün önem kazanacak. Bölgemizin geleceği için dolayısıyla ülkemizin geleceği için bugünkü gibi yakın çalışabilmek, tartışmak üzere bir araya geliyoruz. TEPAV ile yapılan ve 6 ay önce başladığımız bölgenin ekonomik kalkınma planının bugün son ayağını gerçekleştiriyoruz. Geleceğimizi tasarlıyoruz.” dedi. 

Bundan sonra turizmi şekillendirmek ve Saros Körfezi’nin turizm merkezi olmasını sağlamak olacağını dile getiren Helvacıoğlu, “Bu hedefler ile bölgemize sınıf atlatmak istiyoruz. Bugün, yol haritamızı belirliyoruz. Bölgenin geleceğe yönelik yapabileceği çok şeyler var. Bugün, her günkünden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Kalkınmanın birlik ve beraberlikten başka ilacı yok. Bölgemizin kalkınması için ayrı düşüncelere sahip olabiliriz ama birlikte hareket edebilmeliyiz. ‘Ankara’dan karar alalım, Keşan’dan ses gelsin’ dönemi bitti. Her ilçemizin, ilimizin ihtiyaçları farklı. Yerel hedefler koymalı ve bu hedefler etrafında kenetlenmeliyiz. Dünyanın yeni markalarının artık ülkeler değil, şehirler olduğunu bilmeliyiz. Hazırlananlar ve kendini gösterenler yarının yıldız şehirleri olacak.” diye konuştu. 

Daha sonra konuşan TEPAV Direktörü Prof. Dr. Necdet Budak ise Türkiye’de ilk kez bir bölgenin mikro ölçekte, Ankara’dan farklı, kendi geleceğini belirleyecek bir bölgesel ekonomik kalkınma stratejisini geçekleştirdiğini dile getirerek, şunları söyledi: “Biz 6 aydır TEPAV heyeti olarak arazideyiz. Yaklaşık 300 işadamıyla birebir görüşme yaptık. Aldığımız verileri Ankara’da analiz ettik. Onlarla ilgili bilgilerimizi, sizlerle paylaşmak istiyoruz. Daha doğrusu bu bulguları sizlerle birlikte analiz etmek istiyoruz. Bu analizler sonucunda da önümüzdeki 1-2 ay içerisinde bunları yazılı bir doküman haline getireceğiz. Bu rapor bilimsel bir yayından çok Keşan’da, İpsala’da, Enez’de bir kahvehanede, bir berber dükkânında belki de rahatlıkla okunabilecek bir rapor olacak. Bizim böyle bir çalışmaya kalkışmamızın temel nedeni şu, Türkiye son on yıl içerisinde milli gelir on bin dolarlara geldi. Son 5-6 yıla baktığımız zaman 10 bin dolarda kaldık, patinaj çekiyoruz. Bunu atlatmanın yolu, bu süreci geçiren ülkelere baktığımızda bu toplantıları onlar 1960-1970’lerde yapmışlar. Bu bölgeyi, bu toprakları, bu coğrafyayı, bu insanı, bu kültürü sizler en iyi biliyorsunuz. Bu kaynakların nasıl kullanılması gerektiğini de sizler söyleyeceksiniz. Bizde kalkınma planları Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılır. Bakanlık yaptığı planlamalar çerçevesinde, farklı bölgelerden teşvikleri yönlendirir. Ancak Trakya’ya ya genel olarak bakılıyor. Bölgemizde, farklı sektörlerde neler yapılabileceğini belirlememiz gerekiyor.” 

Daha sonra ise çalıştaya geçildi. TEPAV Yönetişim Çalışmaları Programı Yöneticisi Emre Koyuncu ve TEPAV İcra Direktörü Yardımcısı Esen Çağlar, katılımcılara programda neler yapılacağı hakkında genel bilgiler verdi. 10’ar kişilik yuvarlak masalar çevresinde, gruplar halinde oturan katılımcılar, danışmanların yardımıyla 5 saat boyunca bölgenin geleceği ile ilgili sorulara dijital ortamda yanıt verdi. Çalıştayın sonucunun önümüzdeki hafta kamuoyuyla paylaşılacağı bildirildi. 

FOTOĞRAFLAR

Hamzadere Bölgesi Kalkınma Çalıştayı Keşan’da Yapıldı

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...