Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Çerkezköy’de Panele Katıldı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Çerkezköy’de Panele Katıldı
Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2014 | Toplam Okunma: 2253
“10.Beş Yıllık Kalkınma Planı Çerçevesinde Büyüyen Türkiye´´ konulu panel Çerkezköy’de yapıldı. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi(Çerkezköy OSB) ve Düşünce Enstitüsü tarafından düzenlenen Panelin açılışında bir konuşma yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Türkiye´nin artık değişimi yönetebilen bir ülke haline geldiğini söyledi.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu’nda yapılan panele Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Osman Şimşek Kapaklı Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin katıldı. Panelin açılış konuşmasını Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu yaptı. Sarıoğlu konuşmasında Çerkezköy OSB’de yaklaşık 300 fabrikanın yer aldığını söyledi ve bölgede bulunan 13 ilaç firmasının burada doğal bir kümelenme oluşturduğuna vurgu yaptı.

Daha sonra söz alan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz planlamanın önemine vurgu yaptıktan sonra şunları söyledi: ”Geçmişte kalan, işte katılımcı olmayan, merkeziyetçi dar bir çerçeveye sıkışmış planlamayı elbette benimsememiz mümkün değil ancak bugünün şartlarına uygun stratejik bir çerçeveye sahip herkesi kucaklayan hem merkezde hem yerelde katkılarla şekillenen bir planlama ve insan odaklı bir planlama hepimizin arzu etmesi gereken bir süreç. Biz de bu anlayışla planlamalarımızı hazırlıyoruz. Özellikle de küreselleşme süreci içinde belirsizliklerin arttığı bir ortamda planlamanın bir kat daha önem kazandığını vurgulamak istiyorum. Oysa stratejiler geliştirip uzun vadeli bir takım hedefler koyup ileriye dönük değişiyorsanız değişimi yönetiyorsunuz demektir. Türkiye'nin son 12 yılda birçok başarısı var. Rakamsal olarak birçok alanda mesafeleri sayabilirim ama onun ötesinde bunun altında yatan temel değişim nedir diye sorarsanız bana Türkiye artık değişimi yönetebilen bir ülke haline geldi. Öz güven sahibi ve altyapısı olan bir ülke haline geldi. Bakın bir küresel kriz yaşandı, etkileri hala devam ediyor ama Türkiye bu kriz ortamında büyümeyi başaran bir ülke.''

Yılmaz, 2023 vizyonu çerçevesinde ekonomik olarak sanayide her alanda büyümeyi, gelişmeyi hedeflediklerini vurguladı. Kalkınmanın sadece ekonomik olmadığını dile getiren Yılmaz, şunları anlattı: "Ekonomiyi tartışarak bunu büyütmek mümkün değil. Demokrasiniz yeterince gelişmiş değilse hukuk iyi işlemiyorsa yönetimde bir istikrar oluşturamamışsanız temel hak ve özgürlükler en geniş anlamda yaşanamıyorsa şehirleşmenizi çözemiyorsanız ekonomik politikalarınız bir sınıra gelip duruyor ileri bir ekonomi olmak istiyorsanız bu alanlara da bakmak durumundasınız. Biz hükümet olarak hep nitelikli büyümeden yana olduk. Sadece büyümek değil sadece rakamların artışı değil bir taraftan artan refahın topluma daha dengeli yayılımı, Türkiye'nin yine son 12 yılda başardığı en önemli unsurlardan biri büyüyen ekonomiyle birlikte gelir dağılımını da nispi olarak iyileştirmesidir.''

Türkiye’nin Hedefi Yüksek Gelir Grubunda Olan Ülkeler Arasına Girmektir

Yılmaz, Türkiye'nin, kişi başına milli geliri 3 bin 500 dolarlardan 10 bin 500 dolarlara çıkarken bir taraftan gelir dağılımındaki adaletsizliği azaltan bir ülke olduğunu belirtti. Yılmaz, şunları kaydetti: ''O dönemde 66 milyondu nüfusumuz. 20 milyondan fazla insanımız 4 dolar 30 cent altında harcamaya sahipti. Bugün en son ölçümlerimizde bu 4 dolar 30 centin altındaki nüfusun, nüfusumuza oranı yüzde 2'lere yaklaştı. 77 milyon nüfusumuz var dolayısıyla 1,5 milyona inmiş durumda. 10. planı hazırlarken sadece ekonomik büyümeyi hedeflemedik. Nitelikli büyümeyi, kalkınmayı hedefleyerek, insan odaklı hazırladık. Burada da bireylerin, yörelerin değişik kesimlerin kalkınma sürecine katkı vermesini ve bundan bir şekilde faydalanmasına yönelik gerçekleştirdik. Bu anlamda 10. plan son derece katılımlı. 2 yıl boyunca çalışmaları sürdürdük ve o şekilde hazırladık.

Planda kapsayıcı ve çok boyutlu bir bakış açımız var. Yüksek, kapsayıcı bir ekonominin yanı sıra hukukun üstünlüğü, bilgi topluluğu, uluslararası rekabet gücü, gelişmişlik çevrenin korunması gibi konularda bu planı hazırladık. Planımızın amacı uluslararası değer zinciri hiyerarşisinde üst basamaklara çıkmış, yüksek gelir grubu ülkeler arasına girmiş, mutlak yoksulluk sorununu çözmüş ülke konumuna gelmek. Bu 5 yılda başarmaya çalışacağımız hedefler bunlar.''

Konuşmanın ardından Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu, hükümetin plaket uygulamalarına son vereceğini hatırlatarak Bakan Yılmaz'a tablo hediye etti.

FOTOĞRAFLAR

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Çerkezköy’de Panele Katıldı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Çerkezköy’de Panele Katıldı

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...