Trakya’nın İlk Restorasyon ve Konservasyon Laboratuarı Kuruldu

Trakya’nın İlk Restorasyon ve Konservasyon Laboratuarı Kuruldu
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2015 | Toplam Okunma: 2054
2013 Yılı Mali Destek Programları kapsamında Edirne Müze Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Trakya Kalkınma Ajansı’nın destek verdiği proje ile Trakya’nın İlk Restorasyon ve Konservasyon Laboratuarı kuruldu.

Edirne Müze Müdürlüğü’nde düzenlenen laboratuarın açılış törenine Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Edirne Müze Müdürü Hasan Karakaya, il protokolü ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı’nın 163.711,84 TL’lik bir destek verdiği Laboratuvarda müzedeki eserlerin dışında, Selimiye Camii Kündekari kapıları, Selanik Atatürk Evi'nden gelen dolaplar, altın varak ayna, rahleler, Edirne kari dolaplar, tavan göbekleri ve sandıkları olmak üzere toplam 60 ahşap, Edirne genelinde mevcut Hazirelere ait toplam 70 adet Osmanlı dönemi mezar taşının konservasyon ve restorasyonu yapılırken, bin 600 adet sikke, 25 adet lüle temizliği ile bir çok metal, cam ve seramik eserin temizlik, restorasyon ve konservasyonları gerçekleştirildi.

Trakya’da bir ilk olan laboratuarda, ahşap eser bakım ve uygulamalı eğitim çalışması, metal eser bakımı, toprak ve cam eser uygulamalı eğitim çalışması, mimari ve taş eserler eğitim çalışması ve mezar taşları bakımları, zamanla eskiyen ve yıpranan tarihi eserlerin restorasyonu, temizliği ve bakımı yapılacak.

 

FOTOĞRAFLAR

Trakya’nın İlk Restorasyon ve Konservasyon Laboratuarı Kuruldu
  Yükleniyor...