Edirne Orta Gelir Tuzağından Çıkış Stratejilerini Konuştu

Edirne Orta Gelir Tuzağından Çıkış Stratejilerini Konuştu
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2015 | Toplam Okunma: 1888
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile Trakya Kalkınma Ajansı iş birliğiyle hazırlanan "Edirne İçin Orta Gelir Tuzağından Çıkış Stratejileri ve 2023 Senaryoları Raporu" düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’inin de katılımıyla gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, Türkiye’nin G20 dönem başkanlığının getirdiği umutla girilen 2015’in yine ağırlıklı olarak seçime odaklanılan bir yıl olmasını istemediklerini söyledi.  

Daha sonra söz alan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin raporda yapılan tespitlerin kendileri tarafından hazırlanan 2014-2023 Bölge Planı’nda vurgulandığını söyledi. Birbirini doğrulayan tespitlerin karşısında oluşturulan tüm 2023 senaryolarının Edirne’nin büyümesi üzerine olduğunu belirten Şahin umutsuzluğa yer olmadığını vurguladı. 

Günün üçüncü konuşmacısı olan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin yürüttükleri projelerle şehirdeki suç işleme oranlarını aşağı çektiklerini söyledi, Şahin şunları kaydetti: " Ondan fazla suç işleyen 12 - 17 yaş grubunda 41 çocuk tespit ettik. Bunları eğitime tabi tuttuk, aralarında bulunan 17 yaşındaki bir çocuğun 95 suça karışmış olması, hayra alamet değil, bu çocukların hepsiyle diyalog kurduk. Bu çocukları evlerinden aldık, okula getirdik, sabah kahvaltısı verdik. Ardından da elektrikçilik ve kaynakçılık konusunda kursa tabi tuttuk. Bir baktık ki evden hırsızlıkta yüzde 31 azalma gördük. Demek ki bunun altında eğitim yatıyor. Sadece bunu yapmadık, bu çocukların evlerine iki kişilik irşat, yani bu çocukların anne ve babasına legal-illegal nedir, bunu öğretmek için her akşam iki kişi gönderdik, iyi netice de aldık."

Huzurlu kent Edirne'nin ticaret hacminin artırılması için projelere ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Şahin, iki AB ülkesine yakınlığı iyi değerlendirmek gerektiğini sözlerine ekledi.

Günün son konuşmasını Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptı. Sağlık Bakanı konuşmada, Türkiye'nin orta gelir tuzağına düşmemeyi konuşan bir ülke olduğunu söyledi. İktidarları öncesi siyasi ve ekonomik istikrarsızlıkların pek çok olumsuzluğa yol açtığını anlatan Müezzinoğlu, "Bundan 10 yıl önce bugünleri konuşabilir değildik. Hele hele 2000’li yıllarda 'batmaktan nasıl kurtuluruz, iflastan nasıl kurtuluruz, iflas edenler hapse girmekten nasıl kurtulur, namerde muhtaç olmadan nasıl düze çıkarız' diye dert edinen bir ülkeden bugün orta gelir tuzağına düşmeyen bir ülke olmaktan kurtulmayı ve 2023 vizyonlarını yapabilme konumuna geldik. Bu başarının arkasındaki güç millettir. Milletin siyasetçiye verdiği güçtür, siyasetçinin de milletten aldığı iradeyi güçlü kullanmasıdır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Doç. Dr. Ümit İzmen raporla ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda Edirne’nin eğitimli, genç nüfusunu kaybettiğine vurgu yapan İzmen, gençleri Edirne’de tutmanın yollarını bulmamız gerekir dedi.

Raporla ilgili sunumun ardından “Yerel Dinamikleri ve Marka Gücüyle Edirne Paneli” yapıldı. Panelin moderatörlüğünü Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin yaptı. Panele konuşmacı olarak Edirne Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Denizbank Trakya Bölge Müdürü Ahmet Çelik, EDSİAD Onursal Başkanı Okyar Yayalar, Modavizyon A.Ş. Genel Müdürü Turgut Bakır katıldı. Konuşmacılar eldeki veriler ışığında Edirne’nin var olan potansiyelini kendi sektörleri açısından irdelediler. Soru cevap bölümünün ardından Panel toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.  

FOTOĞRAFLAR

Edirne Orta Gelir Tuzağından Çıkış Stratejilerini KonuştuEdirne Orta Gelir Tuzağından Çıkış Stratejilerini KonuştuEdirne Orta Gelir Tuzağından Çıkış Stratejilerini Konuştu
  Yükleniyor...