Edirne Orta Gelir Tuzağından Çıkış Stratejilerini Konuştu

Edirne Orta Gelir Tuzağından Çıkış Stratejilerini Konuştu
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2015 | Toplam Okunma: 1997
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile Trakya Kalkınma Ajansı iş birliğiyle hazırlanan "Edirne İçin Orta Gelir Tuzağından Çıkış Stratejileri ve 2023 Senaryoları Raporu" düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’inin de katılımıyla gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, Türkiye’nin G20 dönem başkanlığının getirdiği umutla girilen 2015’in yine ağırlıklı olarak seçime odaklanılan bir yıl olmasını istemediklerini söyledi.  

Daha sonra söz alan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin raporda yapılan tespitlerin kendileri tarafından hazırlanan 2014-2023 Bölge Planı’nda vurgulandığını söyledi. Birbirini doğrulayan tespitlerin karşısında oluşturulan tüm 2023 senaryolarının Edirne’nin büyümesi üzerine olduğunu belirten Şahin umutsuzluğa yer olmadığını vurguladı. 

Günün üçüncü konuşmacısı olan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin yürüttükleri projelerle şehirdeki suç işleme oranlarını aşağı çektiklerini söyledi, Şahin şunları kaydetti: " Ondan fazla suç işleyen 12 - 17 yaş grubunda 41 çocuk tespit ettik. Bunları eğitime tabi tuttuk, aralarında bulunan 17 yaşındaki bir çocuğun 95 suça karışmış olması, hayra alamet değil, bu çocukların hepsiyle diyalog kurduk. Bu çocukları evlerinden aldık, okula getirdik, sabah kahvaltısı verdik. Ardından da elektrikçilik ve kaynakçılık konusunda kursa tabi tuttuk. Bir baktık ki evden hırsızlıkta yüzde 31 azalma gördük. Demek ki bunun altında eğitim yatıyor. Sadece bunu yapmadık, bu çocukların evlerine iki kişilik irşat, yani bu çocukların anne ve babasına legal-illegal nedir, bunu öğretmek için her akşam iki kişi gönderdik, iyi netice de aldık."

Huzurlu kent Edirne'nin ticaret hacminin artırılması için projelere ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Şahin, iki AB ülkesine yakınlığı iyi değerlendirmek gerektiğini sözlerine ekledi.

Günün son konuşmasını Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptı. Sağlık Bakanı konuşmada, Türkiye'nin orta gelir tuzağına düşmemeyi konuşan bir ülke olduğunu söyledi. İktidarları öncesi siyasi ve ekonomik istikrarsızlıkların pek çok olumsuzluğa yol açtığını anlatan Müezzinoğlu, "Bundan 10 yıl önce bugünleri konuşabilir değildik. Hele hele 2000’li yıllarda 'batmaktan nasıl kurtuluruz, iflastan nasıl kurtuluruz, iflas edenler hapse girmekten nasıl kurtulur, namerde muhtaç olmadan nasıl düze çıkarız' diye dert edinen bir ülkeden bugün orta gelir tuzağına düşmeyen bir ülke olmaktan kurtulmayı ve 2023 vizyonlarını yapabilme konumuna geldik. Bu başarının arkasındaki güç millettir. Milletin siyasetçiye verdiği güçtür, siyasetçinin de milletten aldığı iradeyi güçlü kullanmasıdır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Doç. Dr. Ümit İzmen raporla ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda Edirne’nin eğitimli, genç nüfusunu kaybettiğine vurgu yapan İzmen, gençleri Edirne’de tutmanın yollarını bulmamız gerekir dedi.

Raporla ilgili sunumun ardından “Yerel Dinamikleri ve Marka Gücüyle Edirne Paneli” yapıldı. Panelin moderatörlüğünü Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin yaptı. Panele konuşmacı olarak Edirne Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Denizbank Trakya Bölge Müdürü Ahmet Çelik, EDSİAD Onursal Başkanı Okyar Yayalar, Modavizyon A.Ş. Genel Müdürü Turgut Bakır katıldı. Konuşmacılar eldeki veriler ışığında Edirne’nin var olan potansiyelini kendi sektörleri açısından irdelediler. Soru cevap bölümünün ardından Panel toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.  

FOTOĞRAFLAR

Edirne Orta Gelir Tuzağından Çıkış Stratejilerini KonuştuEdirne Orta Gelir Tuzağından Çıkış Stratejilerini KonuştuEdirne Orta Gelir Tuzağından Çıkış Stratejilerini Konuştu

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...