Hayrabolu’da Tarım Makineleri Kümelenmesine Doğru

Hayrabolu’da Tarım Makineleri Kümelenmesine Doğru
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2015 | Toplam Okunma: 2255
Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya’nın doğal kümelenme alanlarından olan tarım makineleri üreticileri ile Hayrabolu’da bir araya geldi. Hayrabolu ve çevresinde oluşturulması düşünülen küme çalışmasına altlık olarak düzenlenen toplantıda bu alanda yatırım yapmış firmaların ortak hareket edebilecekleri noktalar da görüşüldü.

Hayrabolu Ticaret Odası’nda yapılan toplantıya Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Ajans çalışanları ve yirminin üzerinde tarım makineleri üreticisi katıldı. Toplantıda söz alan Genel Sekreter Şahin, Hayrabolu’da üretilen tarım makinelerinin Türkiye’nin ihtiyacının %45’ini karşıladığını ayrıca yurt dışına ihraç edildiğini söyledi. Şahin şunları söyledi:” Hayrabolu, Trakya'nın genel özelliği olan yoğun tarımsal üretime sahip olmasının yanında tarım makineleri piyasasında da bir yer edinmeyi başarmıştır. İki büyük firma ve birçok KOBİ tarımsal makine üretiminde dünya piyasasında yarışmaktadır. Tarım makineleri sektörü, tarım sektöründen doğrudan etkilenmektedir. Tarımda devletin uyguladığı teşvikler ve destekler tarımın yanı sıra bu sektörün yönünü de belirlemektedir. İhracat yapan üreticiler bu konuda dış ticaret danışmanlığına ihtiyaç duymaktadırlar.

Sektörün çıkmazlarından en önemlisi ise, sektörde çalışacak nitelikli elemanların Hayrabolu'na çekilememesidir. Büyükler dâhil olmak üzere firmaların çoğunda, uzun dönem çalışan mühendis sayısı çok azdır. Bir diğer engel ise, firmaların yenilikçi makineler üretimi için Ar-Ge'ye ihtiyaç duymalarına rağmen bu birime sahip olmamalarıdır. Tüm bu sorunları çözmenin yolu birlikte hareket etmekten geçer. Bu konuda sac işleme alanında yaptığınız ortak girişimle daha önce ilk adımı sizler atmıştınız. Bundan sonra biz size ne gibi destekler verebiliriz, nasıl yardımcı oluruz, buna bakacağız.”

Daha sonra toplantıda üreticilerle sektörün güçlü, zayıf yönleri ile fırsat ve tehditler ele alındı. Eğitimli personel eksikliği, ihracat ve ithalat konusunda deneyimsizlik, teknolojiyi takip edebilme ve tasarım konusundaki eksikler, arge ve inovasyon eksikliği, hammadde tedarikinde karşılaşılan sorunlar başlıca tehditler ele alındı. Güçlü yanlar ise makine üreticilerinin tarım sektörünün içinden gelmeleri, hızlı hareket edebilmeleri, ürün çeşitliliği, güçlü ve yeniliği takip eden Trakya pazarı olarak ele alındı. Toplantıda ihracat pazarının büyüme potansiyelinin olması, mekatronik konusunda öncülük yapılabilirse üreticilerin önüne yeni fırsatların çıkacağına vurgu yapıldı.

Toplantının son kısmında ise üreticilerin birlikte hareket edebileceği alanlar konuşuldu. Ortak çalışma alanları olarak ihracata yönelik ortak bir şirket kurulması, ortak taşlama, boyahane kurulması, ortak makine ekipman parkurunun geliştirilmesi, fuar ve organizasyonlara birlikte katılım, işgücü ihtiyacının ortak giderilmesine dönük çalışmaların yapılması, ihracat ve ithalat tecrübelerinin paylaşılması ön plana çıktı.  

FOTOĞRAFLAR

Hayrabolu’da Tarım Makineleri Kümelenmesine Doğru

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...