562 Yaşındaki Çakır Ağa Camii Yenilenerek İbadete Açıldı

562 Yaşındaki Çakır Ağa Camii Yenilenerek İbadete Açıldı
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2015 | Toplam Okunma: 2095
1453 yılında Çakır Ağa tarafından yaptırılan Çakır Ağa Camisi restorasyonun tamamlanmasının ardından dualarla yeniden ibadete açıldı.

Edirne’nin Saraçhane semtinde bulunan Caminin açılışına Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Edirne İl Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, İl Müftüsü Emrullah Üzüm, İl Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu, Saraçhane semti sakinleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Toplam bütçesi 463.833 TL olan projenin %75’i Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandı. Uygulama süresi 18 ay olan projenin amacı Çakır Ağa Camii’nin restorasyon uygulama ve çevre düzenleme işinin gerçekleştirilerek turizm kenti olma yönünde gayret sarf edilen Edirne’de turizme ve kent görünümüne katkı sağlanmasıdır. Çakır Ağa Camii Edirne’de Sarayiçi Mevkii’ne giden Saraçhane Köprüsü’nün hemen başında bulunuyor. Sarayiçi Mevkii'nde tarihi Edirne Sarayı bulunmakta olup ayrıca Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin gerçekleştirildiği stat da yine bu alanda yer alıyor.

Çakır Ağa Camii

Çakır Ağa Camii Saraçhane Semti'nde, Saraçhane Köprüsü'ne giden yolun sağındadır. 1453 yılında inşa edilmiştir. Çatısı ahşap olan caminin tek şerefeli bir minaresi vardır. Yaptıranı Fatih Sultan Mehmet Han dönemi ileri gelenlerinden Çakır Ağa'dır. Fatih Sultan Mehmet döneminde sekbanbaşı olarak görev yapan Çakır Ağa, bu cami dışında İstanbul’da dört cami, Silivri’de büyük bir zaviye ve Bursa’da bir hamam yaptırmıştır. Çakır Ağa Camisi, daha önce 1905 ve 1973 yıllarında da onarım görmüştü.

FOTOĞRAFLAR

562 Yaşındaki Çakır Ağa Camii Yenilenerek İbadete Açıldı562 Yaşındaki Çakır Ağa Camii Yenilenerek İbadete Açıldı
  Yükleniyor...