Trakya Roman Çalıştayı Edirne´de Yapıldı

Trakya Roman Çalıştayı Edirne´de Yapıldı
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2015 | Toplam Okunma: 2521
Trakya Kalkınma Ajansı organizasyonuyla düzenlenen Trakya Roman Çalıştayı Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenledi. Toplantıya Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tekirdağ Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Kırklareli Vali Yardımcısı Aslı Aynaoğlu Kuzulu, Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, il protokolü, roman dernekleri temsilcileri ve basın mensupları katıldı. Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmalarıyla başladı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi: “Trakya Kalkınma Ajansı olarak bölgemizde dezavantajlı grupların sosyo-ekonomik, kültürel sorunlarının çözümü için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Roman vatandaşlarımızla bir araya gelerek sorunlara birlikte çözüm geliştirmeye çalışıyoruz. Tek elden, ortak hareket edersek, ilgili tüm kurumlar gönüllü bir şekilde elin taşın altına koyarsa ilerleme kaydedeceğimize inanıyorum. Hep söylüyorum, bir ailede ciddi ekonomik sıkıntılar varsa bu ailenin önceliği çocuklarının eğitimi olamıyor. Bu nedenle Roman vatandaşlarımızın sosyo-ekonomik sorunlarının çözümüne yönelik projeler geliştirmek oldukça önemli. Son olarak şu anda burada bulunan tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyor, çalıştayın faydalı olmasını temenni ediyorum.”

Genel Sekreter Şahin’den sonra söz alan Trakya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Süleyman Pişkin Türkiye’de ilk kez Trakya Üniversitesi bünyesinde Roman Dili ve Kültürü Araştırma Enstitüsü’nün kurulduğunu hatırlatarak çalıştayın olumlu sonuçlar vereceğine olan inancına vurgu yaptı.

Toplantının üçüncü konuşmasını Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı.  Gürkan konuşmasında Roman vatandaşların yaşadıkları sorunların çözümü için ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak projeler geliştirdiklerini, ellerinden geldiğince onlara yardımcı olmaya çalıştıklarını kaydetti.

Çalıştayın son konuşmasını yapan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, devletin Romanlar konusunda özellikle 8 yıldır üzerine düşen görevi yerine getirdiğini söyledi. Romanlara yönelik yapılan çalışmalara at gözlüğüyle bakılmaması gerektiğini belirten Şahin, "Türkiye'deki Roman nüfusu oldukça fazla. Edirne il merkezi ve ilçelerde toplam 65 bin Roman vatandaşı yaşıyor. Yani Edirne'de her yedi kişiden biri Romandır" diye konuştu. Şahin, Romanların eğitim ve ekonomik yetersizliğinin başta gelen sorunlardan olduğunu ve bu sorunlara yönelik çeşitli çözümler ortaya koyduklarını söyledi.  Erken yaşta evliliğin önlenmesi için çalışma yapıldığını anlatan Şahin, "Çocuk yaşta düğün yapılıyor. Artık buna bir çözüm bulunacak. Romanların toplumsal hayata daha etkili katılması için güzel çalışmalar yapılıyor. Devletimiz Romanlara önem veriyor" diye konuştu.

Karadeniz: ‘Toplumun Roman Vatandaşlara Yönelik Önyargısı Değişmeli’

Toplantı açılış konuşmalarının ardından “Bölgedeki Romanların Sosyo-Ekonomik Hayata Katılımının Artırılmasına Yönelik Alınması Gereken Tedbirler” konulu panelle devam etti. Panelde Namık Kemal Üniversitesi’nden Prof.Dr. Ahmet Kubaş, ‘Tekirdağ İli Yoksulluk Haritası’ araştırmalarıyla ilgili çalışmanın sonuçlarını paylaştı. Trakya Üniversitesi Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü yetkilisi Selçuk Karadeniz, öncelikle toplumsal algının, önyargının değiştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak Roman vatandaşlarının sorunlarının çözümüne yönelik önerilerini paylaştı. Türkiye’de Romanların yaşadıkları sorunlara ilişkin bir mevcut durum analizinin yapılmadığını, bu analizler yapılmadan hiçbir sorunun gerçek anlamda çözüme kavuşamayacağını belirtti.

Roman vatandaşlara istihdam sağlayan Akıntek Tekstil yetkilisi İsmail Arınan ise Roman personellere yönelik firmalarında yaptıkları sosyo-ekonomik ve kültürel faaliyetleri paylaştı. Panelde, TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin ise Ajansın romanlara yönelik olarak yaptıkları çalışmalara değindi.

Panelin ardından toplantının ikinci yarısında Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ Aile ve Sosyal Politikalar Müdürleri, Roman vatandaşlar için illerinde yaptıkları çalışmalar hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Roman dernekleri temsilcilerinin de görüşlerini belirtmesinin ardından toplantı TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in kapanış konuşmasıyla sona erdi.

 

FOTOĞRAFLAR

Trakya Roman Çalıştayı Edirne´de YapıldıTrakya Roman Çalıştayı Edirne´de YapıldıTrakya Roman Çalıştayı Edirne´de YapıldıTrakya Roman Çalıştayı Edirne´de Yapıldı

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...