Trakya Bölgesi Ocak Ayı Ekonomik Verileri Açıklandı

Trakya Bölgesi Ocak Ayı Ekonomik Verileri Açıklandı
Eklenme Tarihi: 2 Mart 2015 | Toplam Okunma: 1801
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Ocak ayı ekonomik verilerini değerlendirdi.

Trakya Bölgesi Ocak ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Ocak ihracat rakamlarına baktığımızda, Tekirdağ ilinin 2015 yılı Ocak ayında 53,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölgemiz illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olduğunu görüyoruz. 2014 yılı ile 2013 yılı karşılaştırdığımızda Tekirdağ’ın 2014 yılında 766,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek bir önceki yıla göre ihracatını 64,5 milyon dolar artırdığı görülüyor. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatını 76,6 milyon dolar artırarak 2014 yılında 248 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiştir. Kırklareli 2015 yılı Ocak ayında ise 14,4 milyon ihracat gerçekleştirmiştir. Edirne 2015 yılı Ocak ayında 3,7 milyon dolar, 2014 yılı tamamında 39,9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yıla göre ihracatının 8,2 milyon dolar artırmıştır.

Bölgemiz illerinin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2015 Ocak ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülke İspanya olmuştur. İspanya’yı Filipinler, Bulgaristan, Tayland ve Arnavutluk takip etmiştir. Kırklareli ilinin de 2015 yılı Ocak ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke İspanya olmuştur. İspanya’yı Azerbaycan-Nahcivan, Kırgızistan, Ukrayna ve Çin izlemiştir. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke bir önceki yılın aynı dönemine göre azalmakla beraber yine Almanya olmuştur. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğu dikkat çekmektedir. Bununla beraber, gelişen bir ülke olan Rusya’ya 2015 yılı Ocak ayında Tekirdağ’dan 2,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleşmiştir.

Bölgemizde Ocak ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 67, Kırklareli’de 22, Edirne’de ise 7 şirket kurulduğunu; Tekirdağ’da 13, Edirne’de ve Kırklareli’de 3’er şirketin kapandığını görüyoruz.”

TÜFE’de Türkiye geneli yıllık enflasyon %7,35, Bölgemizde ise %7,16 olarak gerçekleşmiştir. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %0,33 artış göstermiştir. ÜFE’de yıllık enflasyon ise %9,59 olmuştur.

 

 

 

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...