Genel Sekreter Şahin Şubat Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi

Genel Sekreter Şahin Şubat Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi
Eklenme Tarihi: 23 Mart 2015 | Toplam Okunma: 1687
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Şubat ayı ekonomi verilerini değerlendirdi.

Trakya Bölgesi Şubat ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Şubat ihracat rakamlarına baktığımızda Tekirdağ’ın Şubat ayında 49 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölgemiz illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olduğunu görüyoruz. 2015 yılı ile 2014 yılı Ocak-Şubat dönemini karşılaştırdığımızda, Tekirdağ 2015 yılı Ocak-Şubat döneminde 102 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 23 milyon dolar azalmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 9,5 milyon dolarlık azalma meydana gelmiştir. Edirne 2015 yılı Şubat ayında 2,7 milyon dolar, 2015 yılı Ocak-Şubat döneminde 6,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını 1,5 milyon dolar artırmıştır.

Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2015 Şubat ayı itibariyle Edirne’nin en çok ihracatı İspanya’ya yaptığı görülüyor. İspanya’yı Bulgaristan, Tayland, Filipinler ve Hong Kong takip etmiştir. Kırklareli’nin 2015 yılı Şubat ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke Ukrayna olmuştur. Ukrayna’yı Kırgızistan, Litvanya, Azerbaycan ve Kazakistan izlemiştir. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke bir önceki yılın aynı dönemine göre azalmakla beraber yine Almanya olmuştur. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğu dikkat çekmektedir. Bununla beraber, gelişen bir ülke olan Romanya’ya 2015 yılı Şubat ayında Tekirdağ’dan 2,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleşmiştir.

Bölgemizde Şubat ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 59, Kırklareli’de 12, Edirne’de ise 18 şirket kurulduğunu; Tekirdağ’da 3, Edirne’de ve Kırklareli’de 1’er şirketin kapandığını görüyoruz.”

TÜFE’de Türkiye geneli yıllık enflasyon %7,55, Bölgemizde ise %7,4 olarak gerçekleşmiştir. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %1,20 artış göstermiştir.

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...