Trakya Kabına Sığmıyor, Bu Bütçe Bize Yetmiyor!

Trakya Kabına Sığmıyor, Bu Bütçe Bize Yetmiyor!
Eklenme Tarihi: 23 Mart 2015 | Toplam Okunma: 2410
13 Mart 2015 tarihinde KAYS(Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi) üzerinden sona eren proje başvurularına ait evraklar 20 Mart 2015 Cuma günü saat 18.00’e dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi. Genel Sekreter Mahmut Şahin Trakya’nın kabına sığmadığını ve projeler için ayrılan bütçenin bölgeye yetmediğini vurguladı.

2015 Mali Destek Program Başvuruları hakkında bir açıklama yapan Genel Sekreter Mahmut Şahin yapılan ilk değerlendirme sonucu KAYS üzerinden 312 başvurunun yapıldığını, matbu olarak ise Ajans’a 309 proje teslim edildiğini söyledi. Şahin şunları söyledi: “Bu başvurulardan da 127’sinin Tekirdağ, 93’ünün Edirne ve 89’unun ise Kırklareli’den geldiği görüldü. Buna göre Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programına gelen başvuru sayısı 158, İktisadi Kalkınma Mali Destek Programına gelen proje başvuru sayısı 74, Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında yapılan başvuru sayısı ise 77 oldu.”

Projelerin Bütçe Toplamı 132,5 Milyon TL’yi Aştı

2015 Yılı Mali Destek Programları çerçevesinde Ajansa gelen projelerin toplam uygulama bedelinin yaklaşık 132,5 milyon TL olarak hesaplandığını söyleyen Genel Sekreter Şahin sözlerini şöyle sürdürdü. “Toplam bedelin 81,2 milyonluk bölümü ise Trakya Kalkınma Ajansı’ndan hibe olarak talep edildi. 4 milyon TL bütçe ayrılan İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı için Ajans’tan yaklaşık 53,4 milyon TL talep edilirken, bu başlıkta başvurusu yapılan projelerin toplam bütçesi ise 24 milyon TL oldu. 4 milyon TL’lik bütçeye sahip Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’na ise yaklaşık 53,6 milyon TL tutarında destek talebi geldi. Bu programa gelen projelerin toplam bütçesi ise 34,8 milyon TL oldu. Son olarak 2 milyon bütçeli Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programına yapılan başvurularda Ajanstan talep edilen miktar 25,5 milyon TL’yi aştı. Bu projelerin uygulama bütçeleri ise 22,8 milyon TL olarak hesaplandı. Gördüğünüz gibi Trakya kabına sığmıyor ve bize verilen bütçeler yeterli gelmiyor. Bu konuda Kalkınma Bakanlığı ile mutlaka görüşeceğiz ve önümüzdeki dönemde bütçenin ciddi oranda arttırılmasını talep edeceğiz.”    

23 Mart 2015 Pazartesi günü itibariyle başlayan 2015 Yılı Mali Destek Programlarına ilişkin değerlendirme sürecinin Mayıs ayının son haftasına dek sürmesinin planlandığı açıklandı. Ajans tarafından yapılan açıklamada, gerçekleştirilecek idari ve teknik incelemenin ardından Yönetim Kurulu’nun onaylayacağı projelerin toplam 10 milyon TL’lik bir kaynaktan yararlanmasının ön görüldüğü bilgisi verildi.

FOTOĞRAFLAR

Trakya Kabına Sığmıyor, Bu Bütçe Bize Yetmiyor!Trakya Kabına Sığmıyor, Bu Bütçe Bize Yetmiyor!

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...