Sudan Heyeti Tekirdağlı Firmalarla Bir Araya Geldi

Sudan Heyeti Tekirdağlı Firmalarla Bir Araya Geldi
Eklenme Tarihi: 25 Mart 2015 | Toplam Okunma: 1821
Trakya Kalkınma Ajansı organizasyonuyla Sudan Yatırım ve Sanayi Bakanı ve beraberindeki heyet Tekirdağ’da faaliyet gösteren firmalarla bir araya geldi. İlk olarak geçen yıl Aralık ayında Çorlu’da TRAKYAKA tarafından düzenlenen Trakya Bölgesel İş Forumu’nda bir araya gelen Trakyalı ve Sudanlı iş insanları işbirliği imkânlarını konuşmak üzere tekrar buluştu.

İki günlük bir program kapsamında Tekirdağ’a gelen Sudan Heyetinin ilk durağı Hayrabolu’daki tarım makineleri üreticileri oldu.  Tarım makineleri üreticilerinden sektör hakkında bilgiler alan heyet, yatırımcıları Sudan’da yatırım yapmaya çağırdı. Ziyaret sonrasında Hayrabolu Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin katıldığı bir toplantı düzenlendi. Toplantıda bir konuşma yapan Sudan Yatırım Bakanı Adda Alla Ahmed, Sudan hakkında bilgiler verdi. Sudan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğuna vurgu yapan Bakan Ahmed, Sudan’ın yatırım ortamı ve yatırımcılara sağlanan teşvikleri detaylı bir şekilde anlatarak yatırımcıları ülkesine davet etti. Sudan Yatırım Bakanı’ndan sonra söz alan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Sudan’ın büyük bir pazar olduğuna vurgu yaparak bu pazardan Trakya firmalarının da yararlanması adına Sudan Heyetini Tekirdağ’a davet ettiklerini söyledi. Sudan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin kazan-kazan şeklinde ilerlediğini belirterek farklı alanlarda yapılacak işbirliklerinin iki ülkeye de önemli katkılar sağlayacağını vurguladı. Hayrabolu Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri Sudan Yatırım Bakanı ve Sudan İstanbul Başkonsolosu ile ikili görüşme yapma fırsatı da buldu.

Muratlı’da faaliyet gösteren iki firma ziyareti sonrası heyet, Tekirdağ Ticaret Borsası üyeleriyle bir araya geldi. Tekirdağ Ticaret Borsası’nda yapılan toplantıya Sudan Yatırım ve Sanayi Bakanı Adda Alla Ahmed, Sudan İstanbul Başkonsolosu Asım Mukhtar, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekteri Mahmut Şahin, Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, Tekirdağ Süt Ürünleri Birliği Başkanı Şerif Baykut, Tekirdağ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sarı ve çok sayıda Tekirdağlı iş adamı katıldı. İlk gün programı, Sudan Sanayi ve Yatırım Bakanı Adda Alla Ahmad ve Sudan İstanbul Başkonsolosu Asım Mukhtar’ın soruları cevaplandırmasının ardından sona erdi.

Sudan Heyeti Tekirdağ ve Çorlu Ticaret ve Sanayi Odaları’nı Ziyaret Etti

Heyet ziyaretin ikinci gününde ilk olarak Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Oda Başkanı Cengiz Günay ve Meclis Başkanı Mustafa Özden tarafından karşılanan heyetle yapılan görüşmeye Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin de katıldı. Görüşmede Sudan Yatırım Bakanı Adda Alla Ahmed, Trakya’nın ve Sudan’ın benzeyen yönlerine özellikle vurgu yaptı. Tarım ve hayvancılık, yem üretimi, deri, tekstil, tarım makineleri alanında ülkesinde yatırım açığı bulunduğunu vurgulayan Sudanlı Bakan Trakyalı işadamlarını ülkesine yatırım yapmaya davet etti. Bu davete duyarsız kalmayacaklarını vurgulayan Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay da önümüzdeki sonbaharda Trakya Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonunda Sudan’a bir ziyaret gerçekleştireceklerini söyledi.

Heyetin daha sonraki durağı Trakya Kalkınma Ajansı oldu. Burada konuklarını ağırlayan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Ajansı tanıtan bir sunum yaptı ve kurum çalışmaları hakkında konuklarını bilgilendirdi. 

Öğleden sonra Sudanlı Bakan ve beraberindeki heyet Çorlu Deri Organize Sanayi Bölgesi’ni gezdi. Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Duman tarafından kabul edilen heyete organize sanayi bölgesi hakkında bir sunum yapıldı ve saha gezdirildi. Günün son kısmında iki sanayi tesisini daha gezerek bilgi alan konuk heyet son olarak Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’na konuk oldu. Oda Başkanı Enis Sülün tarafından kabul edilen heyete bir sanayi bölgesi olan Çorlu tanıtıldı ve Odanın üyeleri ile faaliyet alanları hakkında bilgi verildi. Bu ziyaretle temaslarını tamamlayan Sudan heyeti Tekirdağ’dan yarıldı.  

FOTOĞRAFLAR

Sudan Heyeti Tekirdağlı Firmalarla Bir Araya GeldiSudan Heyeti Tekirdağlı Firmalarla Bir Araya GeldiSudan Heyeti Tekirdağlı Firmalarla Bir Araya GeldiSudan Heyeti Tekirdağlı Firmalarla Bir Araya GeldiSudan Heyeti Tekirdağlı Firmalarla Bir Araya Geldi

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...