Expo Milano 2015´te Avrupa-Akdeniz Günleri, 6-7 Mayıs 2015

Eklenme Tarihi: 3 Nisan 2015 | Toplam Okunma: 1484
Expo Milano 2015, 1 Mayıs- 31 Ekim 2015 tarihleri arasında Milan´da gerçekleştirilecektir ve bu kapsamlı etkinliğin ana teması "Gezegeni Beslemek, Yaşam için Enerji" olarak belirlenmiştir. Fuar, dünyanın dört bir yanındaki 140´ı aşkın ülkeden 20 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayacaktır.

Avrupa Komisyonu'nun İç Pazar, Sanayi, Girişimcilik ve KOBİ'lerden sorumlu Genel Müdürlüğü (DG GROW), aralarında Akdeniz'deki komşuları ve Türkiye de olmak üzere AB ve ortak ülkeler arasında çeşitli etkinlikler düzenleyecektir.   

6-7 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Avrupa-Akdeniz günleri, AB ve Güney komşuluk bölgesi arasında yatırım, ithalat, ihracat ve karşılıklı ticareti daha cazip hale getirecek muazzam bir fırsat sunacaktır.

Söz konusu etkinlikler İç Pazar, Sanayi, Girişimcilik ve KOBİ'lerden sorumlu Genel Müdürlük tarafından geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen "Büyüme için Çalışma Ziyaretleri" (Missions for Growth) ile aynı formata sahip olacaktır. Daha somut olarak ifade etmek gerekirse, aşağıdakileri hususları içereceklerdir:

§  6 Mayıs sabahı gerçekleştirilecek ilk oturumda, üst düzey siyaset belirleyiciler Avrupa-Akdeniz arasında sanayi alanındaki işbirliğinin faydalarını vurgulayacaklardır;

§  İkinci oturumda, Avrupa Komisyonu ve diğer uluslararası örgütler (AYB, UNIDO-BM Sınai Kalkınma Örgütü) AB ile Akdeniz'de bulunan komşu ülkelerdeki (MED ülkeleri) ticari fırsatları takdim edeceklerdir.

§  6 ve 7 Mayıs günleri öğlenden sonra, AB ve MED ülkelerinden girişimcilerin bir araya geleceği iş dünyasından iş dünyasına uzanan toplantılar (B2B). Expo Milano 2015 temaları ile ilgili hedef sınai sektörler gıda ve içecek imalatı, yenilikçi ve yüksek kaliteli gıda ürünleri, gıda güvenliği ve kalite kontrol ile gıda zinciri yönetimi, PDO- Menşe Adı Korunan Ürünler ve PGI- Korunmuş Coğrafi Göstergeler olacaktır.

Son olarak da katılımcılara yönelik bir sergi ziyareti öngörülmektedir. Yukarıda adı geçen alanlarda faaliyet gösteren ve B2B toplantıları de dahil Avrupa Akdeniz günlerine katılmayı arzu eden şirketler, şu web sitesinden kayıt yaptırabilir:  https://www.b2match.eu/expo2015-agrofood/registration Seçilen şirketler giderlerini kendileri karşılayacaktır.

Taslak Program Draft_Agenda_31_03_2015.pdf 

DİĞER AB İşleri Temas Noktası Haberleri

Bulgaristan - Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı Teklif Çağrısı Yayınlandı16 Ocak 2018Bulgaristan ve Türkiye arasında işbirliğini artırmak amacıyla, Interreg IPA Sınır Ötesi İşbirliği Bulgaristan – Türkiye Programı kapsamında İkinci Teklif Verme Çağrısı ilan edilmiştir. Avrupa Gençlik Fırsatları Tanıtıldı18 Ekim 2017 Avrupa Birliği İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Mali Destek Programı – COSME Programı Eğitimi10 Ekim 2017 Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yerel STK’lara yönelik olarak uygulanacak olan “Yerel STK’lar Hibe Programı” için yararlanıcı başvurularına dair duyurular yayınlanmıştır.18 Ağustos 2017Toplam bütçesi 2.500.000 Avro olan hibe programının amacı sivil toplum kuruluşlarını ve aktivistleri destekleyecek yasal ve finansal ortamı iyileştirmek, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini güçlendirmek ve sivil toplum kuruluşlarının yönetsel ve kurumsal kapasitelerini geliştirmektir. Erasmus+ Gençlik Programlarına Başvurular Devam Ediyor!15 Ağustos 20172014-2020 yılları arasında uygulamaya konulan Erasmus+ programı altında bulunan Erasmus+ Gençlik programlarına başvuruların üçüncü dönemi 04 Ekim 2017 tarihine kadar devam etmektedir. Erasmus+ Gençlik programları, gençler, gençlik alanında çalışanlar ve gençler için yapılacak projelere dahil olmak isteyenlere fırsatlar sunmaktadır.
  Yükleniyor...